-1.2 C
Priština
-2.8 C
Zürich
More

  Kujdes: klori nëpër pishina është i rrezikshëm për fëmijët!

  spot_imgspot_img

  Fëmijët të cilët rregullisht vizitojnë pishinat, kanë më shumë shanse që të sëmuren nga astma, paralajmëron një kërkim i shkencëtarëve belgë

  Rezultatet e publikuara në magazinën profesionale „Journal of Pediatrics“, kanë treguar qe klori në pishina rrit rrezikun e sëmurjes nga astma tek fëmijët, deri ede në tri herë më shumë.

  Shkencëtarët belgë të Universitetit Luvain në Bruksel zhvilluan këto kërkimë të cilat përfshinë 341 nxënës, ku 43 prej tyre kanë qenë të përfshirë në programin e mësimit të notit në pishinat e mbyllura të shkollave.

  Mjeku Albert Bernard së bashku me bashkëpunëtorët studioi fëmijët të cilët janë sëmurë nga astma, morri mostrat e gjakut dhe i përcolli pasojat e larjes në pishinë me klor.

  Kjo i vërteton rezultatet e kërkimeve të mëhershme të cilat kanë dëshmuar ndërlidhjen e klorit të pishinës me astmën tek notuesit të cilët mërrin pjesë nëpër gara.

  Foto: publicdomainpictures.net

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...