-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Kombinim kundër erës së pakëndëshme të këmbëve

  spot_imgspot_img

  Era e pakëndëshme e këmbëve është problem i shpeshtë, por për këtë nuk flitet kurrë në mënyrë të tepruar. Ne po ju ofrojmë tri spa (banjo) mjaft efektive, natyrale të sajtit ‘Every day roots’ përmes të cilave do ta zgjidhni shpejtë këtë problem.

  Shkaku i erës së pakëndëshme të këmbëve nuk është djersitja, siç mendojnë shumica e njerëzve por bakteriet që shumohen në ambient të lagësht. Nëse këmbët i mbani të thara dhe të pastra nga bakteriet nuk duhet të mendoni për erën e pakëndëshme. Do të mendoni se nuk është aq lehtë të realizohet në praktikë siç thuhet në teori. Këtu vijmë ne në skenë dhe ju ofrojmë tri banjo me përbërës natyral të cilët do t’ju lehtësojnë këtë problem.

  1. Banjo me kripë të hidhur

  • ½ filxhani kripë të hidhur
  • 8 filxhana ujë të ngrohtë
  • Legen (lavaman)

  Përzieni kripën e hidhur me ujin dhe trazoni deri sa të shkrihet, zhytini këmbët në këtë banjo 1-2 herë në ditë nga gjysmë ore. Kripa e hidhur neutralizon erën e pakëndëshme dhe zbutë thembrrat e vrazhda.

  2. Banjo me rozmarinë dhe sherbele

  • Një lugë çaji rozmarinë të thatë
  • 1-2 lugë çaji sherbele të thatë

  Sherbeleja ka veti antibakteriale, antivirusale dhe antifungiale, kurse rozmarini përkrah të gjitha këtyre vetive zvogëlon krijimin e djersës.

  Legenin mbushni me ujë të vluar, shtoni bimët dhe e lini të ftohet, dhe zhytini këmbët 1-2 herë në ditë nga gjysmë ore.

  3. Banjo me limon dhe sodë buke (bikarbone)

  Soda e bukës është e njohur si një nga mjetet më efektive për asgjësimin e erërave të pakëndëshme, kurse mund të jetë çudibërëse edhe në këtë rast. Ajo i asgjëson bakteriet dhe këpurdhat dhe i thithë erërat e pakëndëshme. Limoni ka aromë të mirë dhe freskuese, si dhe pengon djersitjen.

  • ¼ e filxhanit sodë buke
  • 8 filxhana ujë
  • Lëng i një limoni

  Të gjithë përbërësit përzieni me ujë të ngrohtë dhe zhytini këmbët 15-20 minuta.

  Kur të mbaroni me banjot, bëni dhe “një piling të thjeshtë për këmbët (thembrrat)”. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...