28.7 C
Pristina
24.4 C
Zurich
More

  Kolesteroli i lartë dëmton kockat, ja çfarë duhet të hani

  spot_imgspot_img

  Kolesteroli i lartë është një faktor kyç në cënimin e shëndetit të zemrës, por mjekët paralajmërojnë se ai ndikon ndjeshëm në rënien e dendësisë kockore.Sipas kërkimeve shkencore të cilave u referohet AgroWeb, nivelet e larta të kolesterolit shkaktojnë eliminimin e indeve ndërlidhëse të kockave.

  Një gjë e tillë shkakton osteoartrit, një lloj i veçantë i sëmundjes së artritit që ndodh kur indet e kockave shpërbëhen dhe dobësohen.

  Çfarë është kolesteroli

  Kolesteroli është një substancë e ngjashme me dyllin që prodhohet nga mëlçia.

  Ai është i rëndësishëm për disa hormone në organizëm.

  Kolesteroli është i nevojshëm për lëkurën dhe parandalon tharjen e saj.

  Kolesteroli ka ndikim edhe tek imuniteti.

  Kjo substancë ngjitëse përthith toksinat dhe i nxjerr ato jashtë.

  Kolesteroli ndahet në dy kategori: ai i lipoproteinës me dendësi të ulët (LDL) që është i keq dhe ai i lipoproteinës me dendësi të lartë që është i mirë.

  Kolesteroli LDL përmban më shumë yndyrë se proteinë dhe transporton acidet yndyrore në gjak.

  Kolesteroli HDL luan rol në transportimin e hormoneve dhe përpunimin e toksinave nga mëlçia.

  Kur ushqimet përpunohen ato dëmtohen nga radikalet e lira dhe oksidohen.

  Kolesteroli kështu bëhet më i ngjitshëm dhe mbetet në shtresat e brendshme të enëve të gjakut duket shkaktuar inflamacion.

  Kolesteroli kontrollohet duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë.

  Ushqimet që ruajnë ekuilibrat e kolesterolit në gjak

  Tërshëra

  Ky drith është i pasur me fibër të tretshme, të cilën mund ta gjeni edhe tek mollët, kumbullat dhe dardhat.

  Fibra ndihmon organizmin të mos përthithë shumë kolesterol në gjak.

  Avokadot

  Avokadot përmbajnë yndyrna mono-të-pangopura të cilat mbajnë nën kontroll nivelet e kolesterolit të keq.

  Elbi

  Ky drith është shumë i pasur me fibër. Ai mund të gatuhet dhe konsumohet në mënyra të ndryshme dhe aspak të mërzitshme.

  Arrat

  Arrat ofrojnë acide yndyrore mono-të-pangopura dhe polio-të-pangopura, sidomos nëse konsumohen të pagatuara.

  Vaji i ullirit

  Ky vaj është një burim i shkëlqyer i yndyrnave mono-të-pangopura dhe acideve yndyrore omega-3 të cilat rrisin nivelin e përthithjes së kalçiumit dhe ndihmojnë në ruajtjen e dendësisë kockore.

  Salmoni

  Peshqit si salmon dhe sardelet janë të pasura me acidet yndyrore omega-3 të cilat ulin rrezikun e atakut në zemër.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...