-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Kimikati që gjendet në ushqimin e përditshëm mund të lidhet me kancerin

  KOSOVARJA:

  Të gjithë e dimë se duhet të kujdesemi për atë që hamë për t’u siguruar që të ruajmë shëndetin tonë.

  Disa ushqime përmbajnë përbërës ose kimikate natyrale që janë kancerogjene, të cilat janë substanca që mund të shkaktojnë kancer në indet e trupit të gjallë.

  Kanceri tani besohet se prek një në çdo dy njerëz në një moment të jetës së tyre, sipas Cancer Research UK, kështu që një dietë e ekuilibruar është e rëndësishme.

  Ka disa përbërës në ushqimet e zakonshme që kanë qenë të lidhura me kancerin, dhe është mirë të dimë se çfarë ngrënia e tepërt e tyre mund të na shkaktojë probleme në njëfarë mënyre.

  Pra, cili përbërës i zakonshëm ushqimor lidhet me kancerin?
  Të gjithëve na pëlqen një skuqje, por kurrë nuk ka qenë sekret që nuk është mirë për ne. Ushqimet e skuqura, si dhe produktet e tjera që janë të pasura me niseshte, shpesh kanë një sasi relativisht të madhe të një kimikati të quajtur akrilamid.

  Ky kimikat gjendet në ushqime si patatinat dhe patatet e skuqura, si dhe ullinjtë e zinj, bukë, biskota dhe kafe. I njëjti kimikat gjendet në tymin e duhanit.

  Sipas Cancer.gov: “Njerëzit janë të ekspozuar ndaj më shumë akrilamidit nga tymi i duhanit sesa nga ushqimi. Njerëzit që pinë duhan kanë tre deri në pesë herë nivele më të larta të shënuesve të ekspozimit të akrilamidit në gjakun e tyre sesa jo duhanpirësit”.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...