20.7 C
Priština
More

  Këto gjëra të mrekullueshme nuk i dinit për misrin

  spot_imgspot_img

  Shumë shtete, përfshirë ato afrikane dhe Sh.B.A-në, e kanë misrin si element kryesor të ushqimit të tyre. Misri ka cilësi të shkëlqyera që e ruajnë shëndetin tuaj, nga parandalimi i defekteve nervore gjatë lindjes së foshnjeve, parandalimi i problemeve të zemrës, uljen e tensionit të lartë të gjakut dhe kontrollimin e diabetit.

  Kujdes: Njerëzit me nivel të lartë të sheqerit në gjak dhe kolesterol të lartë duhet të konsumojnë misër me masë.

  Përfitimet shëndetësore

  Në dekadat e fundit, numri i njerëzve që vuajnë nga diabeti është rritur dukshëm. Futja e frutave dhe perimeve në ushqim, përfshirë edhe misrin, i reduktojnë shenjat e diabetit. Fitokimikatet fenolike janë prezente tek misri, gjë që e bën efektiv kundër tensionit të lartë. Këto fitokimikate rregullojnë çlirimin e insulinës dhe absorbimin në trup, gjë që ndihmon pacientët me diabet në rregullimin e rënieve.

  Misri është burim i pasur i vitaminës A, B, E dhe shumë mineraleve tjera. Misri burim i mirë edhe i acidit pantotenik, një vitaminë esenciale për metabolizmin e lipideve, karbodidratet dhe proteinat në trup. Misri ka e cilësi antioksiduese esenciale për mbrojtjen dhe zhvillimin e trupit nga sëmundjet dhe defektet e ndryshme, ka cilësi preventive ndaj sëmundjes Alz`hajmer, mungesës së niacinës, mirëmban shëndetin e nervave, mungesën e acidit folik tek femrat shtatëzëne, mirëmban lëkurën dhe të pamurit.

  Përdorimi i misrit mbron zemrën tuaj, vaji i misrit ka efekt anti-aterogjenik ndaj niveleve të kolesterolit që d.t.th ul rreziqet e sëmundjeve kardio-vaskulare. Vaji i misrit është i ngjashëm me acidet yndyrore që “qërojnë” kolesterolin e keq.

  Dhe mbi të gjitha, vaji i misrit përmban vitaminë B12 dhe acid folik që parandalon aneminë.

  Zgjedhja e misrit të duhur dhe deponimi i tij

  Kur jeni në shitore dhe jeni në kërkim të misrit,mënyra më e lehtë të zgjedhni atë që është më e freskët dhe më e shëndetshme është të siguroheni se lëvozhga nuk është e thatë. Të siguroni shije të mirë, është mirë që të konsumoni misrin brenda disa ditëve pas blerjes. Kur depononi misër, vendoseni në frigorifer, në pjesën që ngrinë./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...