-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Kështu edukohen njerëzit e mirë: 6 fjali që çdo ditë duhet t’i thuani fëmijës!

  spot_imgspot_img

  Në disa situata fjalët janë megjithatë më të forta se veprat, sidomos kur bëhet fjalë për fëmijët tanë

  Thuhet se veprat janë më të rëndësishme se fjalët, por në disa raste fjalët janë megjithatë më të forta se veprat, sidomos kur bëhet fjalë për fëmijët tanë.

  1. Më pëlqen kur …

  Mos e vëni theksin në atë që bëjnë „keq“ apo „gabim“, por kryesisht përqëndrohuni në aspektet pozitive të sjelljes së tyre.

  2. Jam krenar për ty

  Nuk ka lavdërim më të mirë për suksesin e mirë. Megjithatë, ndonjëherë ne bëjmë më të mirën, por rezultati nuk është i kënaqshëm. Në raste të tilla fëmijët nuk kanë nevojë ti dëgjojnë kritikat, por duhet të dëgjojnë se jeni me ta, krenar deri në fund, pa marrë parasysh se çfarë, sepse ju e dini se sa përpjekje kanë bërë për diçka.

  3. Je i/e veçantë

  Le ta dinë se dallimet e tyre nuk janë dobësi, por forcë.

  4. E di se ti mundesh

  Përditë inkurajoni ata, dhe meqë e dinë se besoni në to fëmijët tuaj do të jenë më të sigurt në vetëvete.

  5. Të besoj

  Ndërtoni një marrëdhënie reciproke besimplotë, sepse kështu i motivoni për ndershmëri.

  6. Të dua

  Kurrë mos pushoni që me fjalë të shprehni dashurinë ndaj tyre, sepse kjo është një nga situatat e rralla ku fjalët vërtetë mund të janë më të forta dhe më të nevojshme se sa veprat./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...