19.7 C
Priština
More

  Ja emrat më të pëlqyer për fëmijë në Kosovë

  spot_imgspot_img

  Përzgjedhja e emrit është një nga pjesët më të bukura dhe më sfiduese për prindërit gjatë kohës kur ata presin ardhjen në jetë të fëmijës së tyre.

  Kemi edhe raste kur prindërve përzgjedhjen e emrit ua bënë më të lehtë dëshira e tyre ose tradita familjare për të përtrirë emrat e anëtarëve të familjes, krysisht të prindërve të tyre të cilët nuk jetojnë më.

  Sipas Agjensionit të Statistikave të Kosovës, trendi i emrave të përzgjedhur nuk dallon shumë në këto tre vitet e fundit. Listes i prijnë emrat ndërkombëtar, duke mos përjashtuar edhe një pjesë të atyre me kuptim fetar. Karakteristikë e gjithë kësaj janë emrat e shkurtër, të cilët tanimë veçse janë në krye të listave zyrtare të emrave.

  Më poshtë janë paraqitur tabelat e trendit të emrave për vajza dhe djem në tre vitet e fundit në Kosovë, sipas ASK-së.

  Tabela e emrave për vitin 2013

  VAJZA

  DJEM

  Alea 154 Diar 122
  Tuana 118 Amar 117
  Erina 115 Leart 96
  Sara 115 Omer 95
  Suela 90 Dion 88

   

  Tabela e emrave për vitin 2012

  VAJZA

  DJEM

  Tuana 122 Leon 126
  Alea 119 Dion 103
  Suela 108 Diar 99
  Anisa 102 Leart 95
  Erina 100 Amar 94

   

  Tabela e emrave për vitin 2011

  VAJZA

  DJEM

  Sara 112 Dion 140
  Tuana 110 Leon 135
  Suela 107 Leart 89
  Alea 104 Diar 86
  Erina 103 Ensar 83

   

  Duke bërë një krahasim të tabelave shihet mjaft qartë se emrat më të shpeshtë për vajza në këto tre vitet e fundi në Kosovë janë: Alea, Tuana, Erina, Sara, Suela dhe Anisa, ndëra për djem janë emrat: Diar, Amar, Leart, Omer, Ensar dhe Dion.

  Po ashtu sipas ASK-së gjatë vitit 2013, numri më i madh i nënave që kanë lindur fëmijë, është i grup-moshave:

  25-29 vjeç – 35.1% të lindjeve

  20-24 vjeç – 24.2% të lindjeve

  30-34vjeç – 23.9%, të lindjeve

  grup-moshat tjera përbëjnë 16.8% të numrit të përgjithshëm të lindjeve.

  Ndërsa mosha mesatare e femrave që kanë lindur fëmijë në vitin 2013, është 28.1 vjeç.

  Ajo e cila vlenë të theksohet dhe vlerësohet është trendi në rritje i venjes së emrave shqiptarë. Ku për vajza më të shpeshtë janë emrat si: Era, Vlera, Vesa, Yllka, Aroma dhe Valëza, ndërsa për djem emrat si: Enis, Yll, Luan, Lum, Lekë dhe Drin.

   Praktikat jetësore na e kanë dëshmuar se cilado që të jetë zgjedhja juaj, në fund fëmija është ai i cili do ta ngrohë dhe do i jap kuptim edhe më shumë emrit të tij./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...