13.3 C
Priština
More

  Gjërat e pazakonta të cilat qentë mund t’i nuhasin!

  spot_imgspot_img

  Është dëshmuar se pacientët që vuajnë nga kanceri në mushkëri apo gjinjë, gjatë frymëmarrjes nxjerrin këto erëra. Ashtuqë qentë sot stërviten për të paralajmëruar njerëzit për rrezikun e thithjes së erërave të frymëmarrjes.

  Qentë shumë herët i ndihmojnë njerëzit në zbulimin e drogës, armëve … Por, a e keni ditur se miqtë tanë katërkëmbësh mund të nuhasin edhe këto gjëra?

  Bakteriet

  Për shkak të përdorimit të madh të pesticideve, bletët në kontinentin e amerikës janë gjithnjë e më tepër në rrezik të zhdukjes. Mirëpo, qysh nga viti 1970, bletarët amerikan i kanë stërvitur qentë që të zbulojnë kosheret e sëmura para se t’i infektojnë të tjerat, hojet e shëndosha. Me nuhatjen e shkëlqyer, qentë thjeshtë ndjekin aromën e bakterieve e cila shkakton sëmundjen e njohur si “murtaja” amerikane e folesë së bletëve.

  DVD

  Qentë mund të stërviten për zbulimin e materialit të polikarbonatit, komponentë kryesore e të gjithë CD-ve. Në këtë mënyrë, qentë kanë kontribuar për zbulimin e tregtisë masive me DVD të falsifikuara.

  Trupat e mbytur në ujë

  Në polici në SHBA qentë shpesh ndihmojnë në gjetjen e trupave në ujë. Era e trupit të mbytur lirohet në ujë dhe pastaj del në ajër. Qentë këtë erë mund ta nuhasin nga barka, nga bregu i detit, apo duke notuar.

  Diabeti

  Qentë mund të stërviten për t’i paralajmëruar pronarët e tyre, të cilët vuajnë nga diabeti, sa herë që niveli i sheqerit në gjak rritet deri në pikën kritike.

  Jashtëqitja e balenës

  Shkencëtarët shpesh analizojnë jashtëqitjen e balenave që të mund të përcjellin shëndetin e këtyre kafshëve, sepse përmban informata të rëndësishme të ushqyerjes së tyre. Por ekziston një problem: jashtëqitja fundoset shpejtë. Për këtë shkak, një grup shkencëtarësh i ka stërvitur qentë që të zbulojnë jashtëqitjen. Qentë mundë të nuhasin erën në largësi mbi një kilometër e gjysëm dhe i shpie shkencëtarët deri te “pasuria e qelbur”. Kur qeni e zbulon këtë i lajmëron kapitenit të anijes duke u përkulur në të majtë apo në të djathtë, apo ngurtëson veshin e majtë apo atë të djathtë.

  Çimka e krevatit

  Çimka e krevatit është një parazit i cili ushqehet me gjakun e njeriut, macës, qenit dhe kafshëve tjera, kurse më së shumti i pushton mobiljet tona – krevatin dhe dyshekun. Si përgjigje për këtë problem, në shtetet e perëndimit shërbimet për dezinfektim kanë filluar që si ndihmës të marrin me vehte qenë të cilët mundë të nuhasin këta parazitë në shtëpi. Shkalla e precizitetit të tyre është mbi 96%.

  Mineralet dhe xehet

  Qeveria finlandeze ka finansuar program për stërvitjen e qenve për zbulimin e sulfideve të vlefshme. Kur shkëmbinjtë janë në fazën e shatërrimit, përhapet erë e ngjashme me atë të vezëve të prishura, të cilën qentë mundë lehtë ta zbulojnë, që është me rëndësi të madhe ekonomike.

  Kanceri

  Qelizat e kancerit kanë erë karakteristike të cilën hunda e ndjeshme e qenit mundë ta nuhasë. Është dëshmuar se pacientët që vuajnë nga kanceri në mushkëri apo gjinjë, gjatë frymëmarrjes nxjerrin këto erëra. Ashtuqë qentë sot stërviten për të paralajmëruar njerëzit për rrezikun e thithjes së erërave të frymëmarrjes. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...