17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Gëzojeni familjen tuaj me drekë familjare „me lugë”

  spot_imgspot_img

  Të gjithë gjatë javës jemi të lodhur nga ushqimet e shpejta apo të thata në punë. Prandaj, ju sugjerojmë këtë recetë çorbe për kënaqësinë gastronomike të cilët do ta vlerësojë stomaku juaj. 

  Gjellë me mish të pulës dhe qepë

  Nevojitet:

  • 0,5 kg mish pule,
  • 4 qepë,
  • 2 lugë miell,
  • 1 luge specë të kuq të ëmbël,
  • 1 lugë çaji kripë,
  • Vegetë,
  • Vaj
  • Toptha
  • 3 vezë,
  • 8 lugë miell

  Përgatitja:
  E prisni imët qepën, e kriposni dhe në një tengjere të madhe e zieni me pak vaj dhe ujë deri sa zbutët. Shtoni mishin e prerë në copa të vogla, apo krahë, dhe zieni në temperaturë të  mesme për 15 minuta. Shtoni miellin dhe piperin e kuq dhe perzieni në mënyrë që mos të digjen. Hidheni ujin deri sa të mbulohet e tëra, shtoni temperaturen dhe vazhdoni me zierjen. Pasi që kjo përbërje vlon, zvogëlojeni temperaturen dhe ziejeni edhe gjysmë ore. Nëse ëshë e  nevojshme shtoni akoma vegetë. Vezët tundni me pirun, pastaj shtoni miellin në mënyrë që të fitoni një  brumë elastik me trashësi të mesme. Në gjellën e cila ngadalë po vlon e shtoni brumin. Kur topthat rriten dhe dalin në sipërfaqe, ndalni temperaturen temperaturen, mbulojeni dhe lëreni edhe për një kohë që të zihet./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...