-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Gënjeshrat mbi kujdesin e drejtë ndaj flokëve

  spot_imgspot_img

  Shumë shpesh do të dëgjoni se si flokët janë dekorimi më i bukur për çdo femër, e posaçërisht kur janë natyrale dhe të bujshme. Kësaj i shkon për shtati fakti se për flokët dhe mirëmbajtjen e drejtë të tyre gjithmonë ka polemika, ashtu sikur edhe për produktet të cilat e ndihmojnë kujdesin ndaj tyre.

  Po ju sjellin disa fakte të cilat i rrëzojnë apo vërtetojnë mitet për kujdesin e drejtë ndaj flokëve.

  1. Prerja e rregullt ndihmon rritjen më të shpejtë të flokëve.

  Gënjeshtër!

  Me prerjen e rregullt të flokëve ju gjithsesi do t’i largoni majat e dëmtuara, mirëpo asesi edhe të shpejtoni rritjen e tyre. Shkencërisht është vërtetuar se flokët, pa marrë parasysh se çfarë gjatësie kanë, rriten në një mesatare prej 1 cm për çdo muaj, qoftë nëse prehen rregullisht apo jo.

  2. Larja e flokëve me ujë të ftohtë apo të vakët i bën ato më të shëndosha dhe më të bukura

  E vërtetë!

  Uji i ftohtë, gjegjësisht i vakët, stimulon mbylljen e poreve dhe me këtë i jep fijeve shkëlqim më të madh, duke i bërë flokët më të bukura dhe më të shkëlqyera

  3. Fjetja me flokë të lagura sjell deri tek kalbja e rrënjës së flokut

  Gënjeshtër!

  Ajo çka ndodh nëse fleni me flokë të lagura është se mund të rriten shanset e krijimit të infeksioneve nga kërpudhat, posaçërisht tek personat të cilët kanë zbokth. Mirëpo, kur është në pyetje rrënja e flokut, lagështia asesi nuk sjell deri tek kalbja e saj.

  4. Larja e shpeshtë e flokëve shkakton rënien e tyre

  Gënjeshtër!

  Flokët që bien gjatë larjes, edhe ashtu në mënyrë natyrale do të binin, qoftë nëse i lani shpesh apo jo.

  5. Prerja e flokëve kur është hëna e re e përmirëson rritjen e tyre

  Gënjeshtër!

  Nuk ekziston asnjë kërkim shkencor i cili do të vërtetonte këtë reçetë „të gjysheve“ për rritje më të shpejtë të flokëve

  6. Përdorimi i shpeshtë i balsamit i bën flokët më të yndyrshme dhe shton mundësitë e paraqitjes së zbokthit

  E vërtetë!

  Balsamët për flokë i mbyllin poret dhe kaliparët në lëkurën e kokës, që sjell deri tek grumbullimi i yndyrës në rrënjën e flokut dhe rrit mundësinë e paraqitjes së zbokthit.

  7. Flokët rriten më shpejtë gjatë verës

  E vërtetë!

  Drita e diellit stimulon hormonet, siç është melatonina, e cila stimulon qarkullimin dhe përshpejton rritjen e flokëve.

  8. Para fjetjes duhet t’i krihni mirë flokët, së paku 100 herë

  Gënjeshtër!

  Përveç që kjo është totalisht e pasaktë, krehja e tepruar mund të dëmtojë flokët. Bile preferohet që flokët të krihen nga maja kah rrënja, si dhe të mos krihen derisa janë të lagura.

  Kjo temë është përgatitur nga Rrjeti i Studiove të Bukurisë PASSION

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...