29 C
Priština
More

  Feng shui – Këshilla për humbje peshe

  spot_imgspot_img

  Të dashura zonja. Nëse deri tani keni provuar lloj-lloj dieta dhe asnjëra nuk ju ka ndihmuar në luftë kundër kilogramëve të tepërta, provoni me këtë truk interesant. Nuk mund t’ju bëj keq!

  Feng shui ka ndikim të madh në nëndije, e është lidhje e vlefshme edhe në humbjen e kilogramëve. Në vend se të numëroni kaloritë dhe të matni format, shëndet të mirë mund të keni edhe me përzgjedhje të kujdesshme të formave, materialeve dhe ngjyrës së enëve dhe sendeve që ju rrethojnë gjatë ngrënies.

  Sasinë e porcionit do ta zvogëloni nëse zvogëloni madhësinë e pjatës- hani nga ato të desertit.

  KËNDI I ENËVE

  Enët drejtkëndore janë më të mira nga ato rrumbullaket nëse doni të dobësoheni. Kjo sepse ato drejtkëndor inkurajojnë qetësi, ndërsa rrumbullaket kureshtjen.

  NGJYRA PASTELI

  Ngjyrat tokësore promovojnë kënaqësi, derisa ato me shkëlqim dhe ngjyra të ndezura ‘tërheqin’ apetitin. Nëse vërtet dëshironi t’i përmbaheni planit të dietës, ngjyroseni kuzhinës dhe trapezarinë në ngjyrë drap apo bezhë.

  NUMRAT ÇIFT

  Vendosni numër çift të karrigeve. Nëse jeni në numër çift në familje, vendoseni një më shumë, për shkak të mbajtjes së linjës.

  PASQYRË NË MUR

  Pasqyra ndihmon të jeni të koncentruar. Kështu do të jeni të vetëdijshëm çfarë po hani, si dhe sasinë e ushqimit që po konsumoni.

  SHTËPI E RREGULLT

  Filloni nga kuzhina, pastroni frigoriferin, hudhni të gjitha që i ka kaluar afati, si dhe atë që rrallë e përdorni. Sa më e rregullt të jetë shtëpia dhe kuzhina juaj, më lehtë do të dobësoheni.

  SHUMË NGJYRA

  Sa më shumë ngjyra të ketë pjata, përkatësisht ushqimi që e servoni, kështu më shumë përbërës nutricionesh hyjnë. Përmbahuni rregullit: një e treta e sendeve duhet të jetë mishi, një e treta tjetër perimet dhe pemët ndërsa një e treta tjetër karbohidratet.
  /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...