10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Efektet anësore më të zakonshme pas depilimit me dyllë në ‘zonën e bikinit’

  spot_imgspot_img

  Gjithkush ka një formë të preferuar të heqjes së qimeve nga ‘zona e bikinit’. Disa pëlqejnë rruajtjen, të tjerët përdorin kremin për heqjen e qimeve, ndërsa ka edhe prej tyre që nuk i heqin fare.Pastaj ka edhe depilim me dyllë. Keri Raciti, një eksperte nga Harley Wax , ka zbuluar pak më shumë për të gjitha efektet anësore që mund të ndodhin kur depiloheni me dyllë në zonën e bikinit.

  Jo vetëm kaq, gjithashtu ka disa këshilla të dobishme se si të minimizoni atë që nuk dëshironi të bëhet një dukuri e rregullt, qimet e brendshme. Do të lehtësoheni kur të dëgjoni se nuk janë të gjitha lajme të këqija – shumica e efekteve anësore janë në të vërtetë mjaft normale. Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë.

  Linja juaj mund të bëhet e kuqe

  Të gjithë ata që kanë pasur ndonjëherë një depilim me dyllë e dinë që eritema – ose skuqja – është një mundësi e veçantë. Megjithatë, sipas Keri, kjo nuk është një shenjë e ndonjë dëmi të drejtpërdrejtë në lëkurë. “Skuqja do të qetësohet dhe mund të minimizohet me aplikimin e kremrave të kujdesit”, shpjegon ajo.

  Linja juaj mund të irritohet

  Të gjithë i keni dëgjuar historitë e tmerrit që ndodhin, por nëse personi përgjegjës që zgjidhni e di se çfarë po bënë, dhe jeni të kujdesshëm me kujdesin pas procesit, mund të minimizoni shanset për të hasur një problem, sipas Kerri.

  “Shumica e markave profesionale të dylli përdorin gjithashtu një vaj para dylli të aplikuar para dylli, duke eliminuar mundësinë e ngjitjes së dylli në lëkurë”, shpjegon Keri.

  Ajo gjithashtu këshillon të shmangni çdo produkt me parfume ose ngjyrues të shtuar gjatë kësaj periudhe, për të ulur edhe më shumë rrezikun e acarimit.

  Si të parandaloni efektet anësore të depilimit me dyllë në ‘zonën e bikinit’

  Siç shpjegon Keri, është shumë e thjeshtë. Thjesht mbani mend hapat e mëposhtëm:

  Para depilmit:

  Shkurtoni qimet tuaja dhe pini ujë. Sa më e shkurtër të jetë qimja, aq më pak i dhimbshëm është procesi i depilimit.

  Gjatë deplimit:

  • Bëni ushtrime të frymëmarrjes
  • Mundohuni të mos tensionoheni

  Pas depilmit:

  • Shmangni stërvitjen ose aktivitetet që do të irritojnë lëkurën tuaj për një minimum prej 24 orësh
  • Shmangni dushet e nxehta për një minimum prej 24 orësh
  • Mos vishni xhinse ose pantallona të ngushta. 

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...