22 C
Priština
26.1 C
Zürich
More

  Disa këshilla që duhet t’i keni parasysh për grimin nëse keni lëkurë me akne

  spot_imgspot_img

  Aknet janë një problem i zakonshëm i lëkurës me të cilin përballen burrat dhe gratë. Nga stresi te zakonet e këqija të jetesës, shumë arsye mund të çojnë në puçrra, të cilat mund të jenë bezdisëse dhe të vështira për t’u trajtuar. Kështu, duhet të jeni të kujdesshëm për atë që po aplikoni në lëkurën tuaj nëse keni lëkurë të prirë ndaj akneve.Njerëzit me puçrra mund të gjejnë produkte të caktuara kozmetike që përkeqësojnë lëkurën e tyre.

  “Disa produkte kozmetike dhe kujdesi për lëkurën shkaktojnë akne, disa jo. Pavarësisht nga kjo, ju mund të niseni për një udhëtim të shëndetshëm të kujdesit të lëkurës dhe grimit duke edukuar veten me disa këshilla të dobishme që do t’ju ndihmojnë të keni lëkurë të butë nëse është e prirë ndaj akneve”, ka thënë dermatologu indian Madhuri Agarwal.

  Ndiqni këto këshilla ndërsa mbani grim në lëkurën e prirë ndaj akneve:

  -Produktet e kozmetikës të etiketuara si jo-komedogjene dhe pa vaj janë produkte që janë më të mirat për lëkurën e prirë ndaj akneve.

  -Shmangni grimin e lëngshëm, pasi e lëni edhe lëkurën tuaj të marrë frymë.

  -Produktet e kozmetikës që jua irritojnë lëkurën janë produkte që duhet të ndaloni së përdoruri menjëherë.

  -Gjithmonë pastrojeni fytyrën tuaj dhe aplikoni hidratues, krem kundër diellit para se të aplikoni kozmetikë.

  -Asnjëherë mos aplikoni grim duke përdorur gishtat. Përdorni furçat dhe aplikuesit e kozmetikës, dhe sigurohuni që t’i pastroni rregullisht për të shmangur mbajtjen e vajit që mund të ndikojë më tej në lëkurën tuaj.

  -Asnjëherë mos i ndani produktet tuaja të kozmetikës me dikë tjetër ose mos përdorni të tyren. Shkakton ndotje e cila mund të shkaktojë akne, alergji, skuqje, etj.

  -Kurrë mos shkoni në shtrat e grimuar. Përdorni produkte për heqjen e kozmetikës pa vaj dhe lejoni që lëkura juaj të freskohet dhe rinohet gjatë natës.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...