10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Dietë orizi: 7 kilogramë më pak për vetëm 3 javë

  spot_imgspot_img

  Përveç se do të vëreni se si do humbni kilogramët, ky regjim i të ushqyerit mund të rregullojë edhe shtypjen e gjakut si dhe zvogëlimin e nivelit të sheqerit në gjak…

  Krijuesi i kësaj diete është Dr Walter Kempner, ndërsa është krijuar në vitin 1939. Qëllimi i kësaj diete në atë kohë ishte ulja e tensionit të gjakut, kontrollin e sheqerit në gjak, përmirësimin e shëndetit tek pacientët që vuajnë nga veshkët. Që kur u pa se kjo dietë kishte efekt në zvogëlimin e peshës, filloi të përdoret për humbje peshe. Këtu është një variant i një fëmije i cili për tre javë ka hequr 7 deri në 10 paund.

  Plani i të ushqyerit

  Mëngjesi është gjithnjë i njejtë: një filxhan oriz i gatuar në ujë, pa kripë ose sheqer. Për shkak të shijes mund të shtrydhni pak lëng limoni dhe të shtoni pak vaj ulliri. Për desert hani një pemë! Dreka për 7 ditët e para: një filxhan oriz, një filxhan groshë apo bizele, një copë bukë integrale. Përdorni më tepër erëza dhe më pak kripë. Deserti: pemë.Darka për 7 ditët e para: çdo ditë nga një filxhan oriz dhe 150 g mish pa yndyrë. Mishijn pos e kriposni, shtrydhini pak lëng limoni. Mund të hani një copë buke integrale. Drekë për 7 ditët e dyta: një filxhan oriz, një copë buke integrale.Darka për 7 ditët e dyta: një filxhan oriz, një copë buke integrale. Java e tretë: ushqehuni sipas planit të javës së parë vetëm se i shtoni një rostiçeri qumështi mes drekës dhe darkës. Para se të aplikoni dietën konsultohuni me mjekun tuaj./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...