17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Cilët tipe njerëzish janë ‘gënjeshtarë’ më të mirë?

  spot_imgspot_img

  Ka pasur mjaft kërkime se si zbulohen gënjeshtrat, por cilët njerëz janë më të suksesshëm në mashtrim?

  Në studimet e hershme, kërkuesit shqyrtuan personalitetin dhe aftësinë për të gënjyer me sukses. Ata mblodhën një sërë masash personaliteti për pjesëmarrësit e hulumtimit, të cilët më pas u filmuan duke thënë gënjeshtra dhe të vërteta. Më pas atyre iu treguan videokaseta të pjesëmarrësve të tjerë dhe secili u përpoq të gjente gënjeshtrat dhe të vërteta.

  Ja çfarë gjetën studiuesit:

  Personat që ishin gënjeshtarët më të suksesshëm ishin tipa shumë të sigurt, dominues dhe me fat. Gënjeshtarët më pak të suksesshëm ishin nervozë, të shqetësuar dhe të turpshëm.

  Sidoqoftë, shumica e suksesit të gënjeshtarëve të sigurt ishte për shkak të faktit se ata thjesht dukeshin më të sinqertë në përgjithësi – pavarësisht nëse gënjenin apo thonin të vërtetën.

  Kur analizuan sinjalet specifike joverbale që lëshuan pjesëmarrësit, u zbulua se sugjerime të caktuara kishin më shumë gjasa të gjykoheshin si tregues të vërtetësisë – shprehje të këndshme të fytyrës, të folurit më shpejt, kontakt më të madh me sy dhe gjeste të këndshme. Shenjat e tjera të nervozizmit, të tilla si prekja e vetes dhe shqetësimet e të folurit (“ëm” dhe “hmm”), u gjykuan si “mashtruese”.

  Studiuesit zbuluan gjithashtu se gënjeshtarët më të suksesshëm kishin më shumë të ngjarë të merrnin rezultate të larta në masat e të qenit social apo të pëlqyer nga shoqëria.

  Njerëzit me aftësi sociale të mira, ishin më të mirë në menaxhimin e emocioneve – prandaj edhe shiheshin si më të sinqertë, citon Anabel.

  Ky hulumtim është në përputhje me një tjetër studim të Psychology Today, që thotë se njerëzit “manipulues, të shoqërueshëm, dhe personat e shqetësuar me menaxhimin e përshtypjeve”, gënjejnë më shumë.

  Pra, përfundimi është ky: Gënjeshtarët më të suksesshëm janë të shoqërueshëm, të aftë në situata sociale dhe të aftë të duken pozitivë dhe të sigurt, duke shprehur sugjerime joverbale që i bëjnë ata të duken edhe më të besueshëm. Ata që janë më të motivuar për të gënjyer janë manipulues dhe shqetësohen për të lënë një përshtypje pozitive te të tjerët.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...