2.2 C
Priština
More

  Çfarë të veçantash kanë gratë që lindin binjakë? Përgjigjien e jep shkenca

  spot_imgspot_img

  Të gjithë e kemi bërë të paktën njëherë këtë pyetje… “Pse lindin binjakë vetëm nga disa çifte?” Janë disa gjene që ndikojnë ndjeshëm në lindjen e binjakëve në disa çifte dhe jo në të tjerët.

  Jo të gjithë çiftet janë të predispozuar të kenë binjakë, pasi ka shumë faktorë që mund të ndikojnë në një shtatzëni të këtij lloji. Një studim i bazave të të dhënave, në të cilat janë hedhur të dhënat e binjakëve, u krijua për t’iu përgjigjur pyetjes: “Pse binjakët përsëriten në disa çifte e jo në të tjerët”?

  Analizimi i 2000 nënave
  Hulumtuesit, të cilët aktualisht po përqëndrojnë vëmendjen e tyre mbi popullatat me origjinë evropiane, kanë qenë në gjendje të analizojnë informacionin mbi pothuajse 2000 nëna të binjakëzuara, duke vlerësuar të dhënat mbi dy zigota binjake.
  Ata pastaj kërkuan konfirmim në Islandë, falë qasjes në disa të dhëna në mbi 3500 lindje binjakësh dhe gati 30000 lindje kontrolli.

  Krahasimi i binjakeve identike (monozigote, nga e njejta veze) me binjake te ndryshem mund te ndihmoje shume per te kuptuar sa te rendesishem jane gjenet dhe faktoret e mjedisit ne zhvillimin e karakteristikave qe shkojne nga inteligjenca deri te orientimi seksual.
  Sa e rëndësishme është gjenetika
  Përhapja e fekondimit ka rritur numrin e lindjeve binjakë, sepse për të rritur shanset e suksesit, përdoret për të implementuar më shumë se një embrion.

  Megjithatë, shumica e binjakëve janë ende të konceptuar në mënyrë të natyrshme. Frekuenca e lindjeve të binjakëve monozigotë duhet të jetë homogjene në vend të dizygotes qe është mjaft e ndryshueshme. Binjakëzimi konsiderohet një tregues i pjellorisë së lartë dhe gjenetika luan një rol vendimtar, ndryshe nga ushqimi që duket se ka pak ndikim, por ne ende duhet të kuptojmë se cilat dhe sa gjene përfshihen.

  Dy gjene te rendesishme
  Duke studiuar binjakët e një majmuni të vogël të Amerikës së Jugut të familjes Callitrichinae, u identifikuan 63 gjene të kandidatëve, por vetëm dy prej tyre i mbijetuan analizave të kryqëzuara në bazat e të dhënave të njeriut.
  Variantet e identifikuara janë gjenet Fshb dhe Smad3. I pari, nëse është i pranishëm në numër të madh, stimulon prodhimin e hormonit Fsh, përgjegjësi kryesor për lirimin e vezëve. Një shkallë e lartë e Fsh do të lejonte më shumë vezë të fekonduara, duke favorizuar një shtatzëni të binjakëzuar. Nga ana tjetër gjeni Smad3, rrit ndjeshmërinë e vezoreve në hormonin stimulues të folikulit, duke rritur shanset e lindjes së binjakëve me 9% pernenat.al

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...