10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Çfarë nëne je kur shkon në kafene dhe kërkon pushim nga fëmijët?

  spot_imgspot_img

  Amësia nuk është robëri, amësia është puna më e mirë në botë, e cila paguhet me dashuri të pastër

  Disa njerëz mendojnë se kanë të drejtë të ndërhyjnë në privatësinë e dikujt, t’i komentojnë dhe gjykojnë veprimet e dikujt, duke mos e ditur se çfarë jete bën ai person, dhe si i bën ato gjëra.

  Nënat që kujdesen për veten janë shpesh në qendër të kritikave, kurse përgjigjen perfekte për të huajt që shqetësohen për brengat e të tjerëve e kemi listuar më poshtë:

  • “Çfarë nëne është kur shkon me shoqet në kafe?!
  • Çfarë nëne që stërvitet ?!
  • Çfarë nëne që shkon në SPA?!
  • Çfarë nëne kur kohë pas kohe bën diçka për vete, i blenë diçka vetes?!
  • Çfarë nëne është që shkon te parukierja, i lyen thonjtë?!
  • Çfarë nëne është kur ndonjëherë shkon edhe në kafene?!
  • Çfarë nëne është kur kohë pas kohe kërkon pushim nga amësia?!
  • Çfarë, moj, nëne, mundet që më gjatë se një minutë të qëndrojë pa të dashurit e saj?!

  Ja çfarë:

  Jonënë. Grua. Person. Njeri i vdekshëm. Njeri.

  Nënë e cila e din se duhet të jetë e lumtur dhe e kënaqur, që edhe familja e saj të janë të lumtur dhe të kënaqur.

  Nënë e cila e din se bukuria dhe gëzimi vijnë nga brënda, kurse kjo del nga brënda kur jemi të kënaqur edhe nga “jashtë”.

  Nënë e cila e din se nuk është mirë të jesh rob i askujt.

  Amësia nuk është robëri, amësia është puna më e mirë në botë, e cila paguhet me dashuri të pastër. Sikur në çdo punë që kemi pushim, ashtu edhe nga amësia e meritojmë: të karikojmë bateritë, rregullojmë thonjtë, shkurtojmë flokët, dhe shkëlqejmë nga gëzimi dhe kënaqësia.

  Kohë pas kohe bëj diçka për veten, vetëm për veten. Le të jetë edhe imtësira më e thjeshtë; por, kjo imtësirë të përkujton se je gjallë, dhe se edhe ti meriton kohën “Unë”.

  Shkëlqe më parë për veten, pastaj i shkëlqen edhe fëmijëve edhe burrit.

  Sepse kur është e lumtur nëna, është e lumtur edhe e tërë familja./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...