13.4 C
Pristina
11.9 C
Zurich
More

  Çfarë mesazhi jep fustani me ngjyrë të kuqe?

  spot_imgspot_img

  Kur është fjala për seksin, ngjyra e kuqe paraqet asociacion për – buzë të kuqe, të brendshme me këtë ngjyrë si dhe fustan të kuq. Hulumtimet tregojnë se femrat që veshin rroba me ngjyrë të kuqe, për meshkujt ngjajnë “seksapile” dhe të gatshme për veprim, ndërsa sa i përket gjinisë së njejtë –  femrat e shohin njëra tjetrën si kërcënim në qoftëse vishen në të kuqe.

  Ngjyra e kuqe jep mesazh të qartë në lidhje me seksin

  Në të kaluarën, hulumtimet psikologjike kanë treguar se femrat që vishen në të kuqe, tek meshkujt ka shkaktuar përgatitje më të mirë të përvojave seksuale, duke iu faleminderuar predispozitave biologjike në të cilën konsiderohet se ngjyra e kuqe jep sinjal seksual. Ndërsa, shkencëtarët në Univerzitetin Rochester janë përpjekur për të gjetur se femrat që veshin rroba me ngjyrë të kuqe, çfarë lloj efekti iu japin femrave tjera që gjenden përreth tyre. Studimi, i publikuar në revistën “Personaliteti dhe Psikologjia Sociale”, tregon se edhe femrat e perceptojnë ngjyrën e kuqe si erotike. Mirëpo, “erotikja” ka pasur më shumë konotacionin e kërcënimit seksual se sa të tërheqjes seksuale.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...