-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Çfarë ju tregojnë ëndrrat?

  spot_imgspot_img

  A e dini se ëndrrat kanë një kuptim të rëndësishëm kur është fjala për shëndetin fizik?

  Edhe pse ka shumë pak njohuri shkencore, të cilat tregojnë që simbole dhe ëndrra të caktuara, mund të japin simptome reale shëndetësore, ka disa prova për të sugjeruar se shumë ëndrra, ëndrra të çuditshme dhe ëndrrat e përsëritura, të kenë një kuptim të rëndësishëm kur është fjala për shëndetin fizik.

  Keni ethe

  Sipas mjekëve të disa Klinikave, në qoftë se injoroni shenjat që ju jeni i sëmurë, ëndrrat e tmerrshme do të ndihmojë për të bërë të qartë këtë. Nëse nuk keni qenë duke i kushtuar vëmendje sinjaleve të cilat trupi juaj i dërgon, mëngjesi pas makthit me siguri do të tërheqë vëmendjen tuaj.

  Jeni nën stres

  Shumë prej nesh i injorojmë shenjat, se trupi është i ekspozuar ndaj stresit më shumë se zakonisht. Kur ky është rasti, këto probleme mund të na ndjekin edhe në shtrat. Stresi nganjëherë mund të manifestohet në formën e ëndrrave në të cilën ju e keni humbur avionin ose ku një valë e madhe po vjen në drejtimin tuaj. Ndonjëherë ëndrrat e çuditshme, mund të jenë një shenjë se ju keni nevojë për të ngadalësuar ritmin pak sa.

  Keni nivel të ulët të sheqerit në gjak?

  Në qoftë se njerëzit me diabet e përjetojnë një rënie serioze të sheqerit në gjak, një nga simptomat mund të jetë një makth. Duke marrë insulinë shumë, ose medikamente të caktuara mund të shkaktojnë këtë ramje. Sigurisht, njerëzit me diabet e dinë si të njohin simptomat e hershme të niveleve të ulëta të sheqerit në gjak, para se ëndërrat e këqija t’ju tregojnë.

  Jeni shtatzënë?

  Shumë nëna mund të dëshmojnë për një numër të madh të ëndrrave gjatë natës. Gjatë nëntë muajve numri i ëndrrave rritet kurse ëndrrat e çuditshme dhe tejet të gjalla janë duke u bërë më të zakonshme.

  Koha për të kërkuar ndihmë profesionale

  Nëse stresi dhe ankthi mund të shkaktojë ëndrra të çuditshme dhe nganjëherë shqetësuese, nuk është befasi fakti se gjendja e rëndë mendore mund seriozisht të ndikoj në gjumin tuaj – çrregullimi bipolar, mund të shkaktojë ëndrr jashtëzakonisht të çuditshme te disa individë.

  Nëse gjeni se ju keni ëndrra më shumë dhe më të çuditshme dhe shqetësuese, është e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun. Marrja e ndihmës për këtë gjendje mund të përmirësoj cilësinë e gjumit tuaj në masë të madhe. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...