17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Çfarë është demiseksualiteti?

  spot_imgspot_img

  Nëse njerëzit që nuk ndjejnë/kanë tërheqje seksuale quhen aseksualë, diseksualiteti nënkupton- tërheqje seksuale vetëm pasi ka një lidhje emocionale shumë të fortë me personin tjetër.Demiseksualët, futen në kategorinë e njerëzve aseksualë që ndonjëherë tërhiqen seksualisht pas dikujt, vetëm nëse kanë lidhje shpirtërore.

  Ata e shohin seksin shumë më tepër sesa thjesht një ndjesi seksuale. Me të drejtë do të thoni: “Unë tërhiqem seksualisht vetëm pasi e kam njohur dikë shumë mirë, a jam demiseksual?”

  Përgjigja është: Varet!

  Vetëm ti e di më mirë sesi të identifikohesh, pro mos harroni që demiseksualët nuk ndjejnë asnjë dëshirë për seks pa e njohur shumë mirë partnerin dhe pa patur lidhje emocionale me të.

  Njësoj si aseksualët edhe ata përballen me gjykimin dhe stigmën vetëm sepse seksi nuk është një faktor thelbësor në marrëdhëniet e tyre.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...