6.6 C
Priština
More

  Çfarë duhet të hani nëse keni heliko bakterien

  spot_imgspot_img

  Bakteria Heliko apo si emërohet nga ekspertët “Helicobacter pylori”, është një lloj bakterie që shkakton ulçerën në stomak duke dëmtuar mukozën e stomakut dhe të zorrës së hollë. Po ju paraqesim gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me këtë bakterie.

  Heliko bakteria mund të transmetohet nga njeriu në njeri përmes fecesit, ushqimit apo ujit të kontaminuar si dhe përmes kontaktit intim. Shërohet ekskluzivisht përmes një përzierje të antibiotikëve si dhe me ushqimin e duhur. Nëse jeni të diagnostifikuar me heliko bakterie, atëherë ja se si duhet të ushqeheni gjatë trajtimit të saj

  Konsumi i perimeve nga familja e lakrave

  Nëse keni këtë bakterie në lukth, atëherë jeni në rrezik të madh për të pasur kancerin në lukth, për atë duhet të konsumoni sa më shumë perime nga familja e lakrave. Këto perime ju ofrojnë mbrojtjen e stomakut si dhe të zorrës së hollë. Ata janë shumë të pasura me vitaminë A, C, E dhe K, folate dhe minerale si dhe konsiderohen si perime anti – kancer. Në këtë familje të lakrave përfshihen: brokoli, lakra jeshile, lakër brukseli, lulelakër, rrepa, rukola. Nëse keni këtë bakterie, mjekët rekomandojnë të konsumoni 2-3 gota në ditë me këto lloj perime.

  Hekur dhe Vitamin B-12

  Heliko bakteria mund të shkaktojë edhe dobësimin e absorbimit të hekurit dhe vitamins B12 në trup, e cila mund të çojë deri në anemi. Sa më shpejtë që kjo bakterie të shkatërrohet si rezultat i antibiotikëve, atëherë edhe aftësia që organizmi të absorbojë materiet e vlefshme ushqyese, dukshëm do të përmirësohet. Nëse nuk dëshironi të përdorni suplemente, atëherë në dietën tuaj të të ushqyerit shtoni sa më shumë përmbajtje të hekurit dhe vitamins B12. Konsumoni mish të kuq, të shpezëve, bishtajore si dhe drithëra.

  Zvogëloni përdorimin e kripës

  Nëse e keni këtë bakterie dhe konsumoni tepër kripën, atëherë rreziku i kancerit në lukth është në rritje. Studimet tregojnë se infeksioni nga kjo bakterie mund të rritet e të vie deri në sëmundje kancerogjene. Zvogëloni përdorimin e kripës dhe shmangni ushqimet e përpunuara industrialisht, të cilat në përgjithësi janë të pasura me natrium, dhe kjo veçanërisht vlen për ushqimet e konzervuara dhe ato të gatshme. Gjithashtu, anashkaloni gjërat e kripura si patatet e skuqura (çipsat) si dhe krekerë të ndryshëm në formë të kripur.

  Vitamina C mund të përshpejtojë procesin e shërimit të lukthit si dhe të reduktojë efektet anësore të trajtimit. Pasi ta hiqni qafe këtë bakterie nga trupi juaj, vitamina C zvogëlon ndryshimet para-kanceroze në stomakun tuaj. Vitamina C gjendet në shumicën e agrumeve, ndërsa janë të pasura edhe luleshtrydhet (dredhëzat), specat e kuq si dhe frutat tjera dhe perimet./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...