-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Çdo gjë që duhet të dini për metodën e vetullave – Microblading

  spot_imgspot_img

  Kozmetikologët janë të fiksuar me këtë trajtim të vetullave.

  Pasi që keni provuar çdo laps, pluhur, pigment, xhel, dhe klishe në Sephora dhe vetullat tuaja janë ende të parregulluara, microblading – është një zgjidhje më e përhershme për vetulla të holla, është trajtimi i minutës së fundit, që premton ndryshim të vetullave tuaja. Teknika e tatuazhit të fytyrës nuk është aq e frikshme siç tingëllon. Kështu, kemi biseduar në New York City me microblading këshilltaren Piret Aava, e ashtuquajtur Doktor Vetulla, për të mësuar gjithçka që duhet të dini në lidhje me trajtimin që kozmetikologët (nga Olivia Palermo te JR Smith), janë fiksuar tashmë me të.

  Microblading është një formë e tatuazhit

  Ndryshe nga një tatuazh i zakonshëm, „microblading është një formë e mjeshtërisë tatu ku pigmenti është i implantuar nën lëkurën tuaj me një mjet manual në dorë në vend të një makine“, shpjegon Aava. „I heq qimet – si goditje me mjet për të imituar qimet natyrore në vetullat tuaja. Edhe pse kjo nuk është aq e thellë sa tatuazhi i rregullt, megjithatë është një tatuazh për shkak se pigmenti futet nën lëkurë“.

  Duhet të përgatiteni

  Nëse ju pini shumë, merrni aspirinë, apo përdorni Retinol, duhet t’i ndërpritni një javë para trajtimit tuaj. „Retinoli e bën lëkurën tuaj të hollë dhe pastaj ju rrjedh gjak pak më shumë“, thotë Aava. „Shmangni tëholluesit e gjakut, aspirinën dhe alkoolin“.

  Nuk dhemb (aq shumë)

  Dhimbja është relative. „Disa e ndjejnë më shumë se të tjerët. Në përgjithësi ndjehet si gërvishtje të vogla. Ju e ndjeni, por nuk është e padurueshme. Kjo nuk është si të lindësh një fëmijë“, thotë Aava, e cila i lyen vetullat e pacientëve me kremë mpirëse të zakonshme dhe vazhdon gjatë gjithë procesit me një siklet të shurdhër.

  Microblading kërkon kohë

  „Nuk më pëlqen të nxitoj askënd“, thotë Aava, e cila harxhon dy orë kohë për klientë.

  Përkujdesja e mëtejshme është e domosdoshme

  Kjo do të thotë mbrojtja e vetullave të holluara freskët nga të gjitha lagështitë – pa djersitje gjatë stërvitjeve ose larjen e fytyrës me ujë. Disa pacientë përjetojnë kruarje dhe skuqje gjatë javës së parë, e cila mund të lehtësohet me vazelinë. Vetullat do të duken pak më të errëta në fillim, por ngjyra do të zhduket 30 deri në 40 për qind. Krema mbrojtëse pas trajtimit janë dhënë gjatë takimit tuaj të parë. „Në përgjithësi ato duken të bukura menjëherë dhe ju nuk keni përse t’i fshehni“, thotë Aava. „Skuqja e lehtë dhe ënjtja e butë është normale“.

  Rezultatet zgjasin deri në tri vjet

  Varësisht nga lëkura dhe mënyra e jetesës, klientët e Aava-s kthehen për rirregullim një herë në çdo gjashtë muaj.

  Microblading është një investim/kosovarja.ch/

   

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...