-1.2 C
Priština
-2.8 C
Zürich
More

  "Bar" i shkëlqyer për pickimin e mushkonjave

  spot_imgspot_img

  Në vend që të bleni preparate kimike për trajtimin e pickimit të mushkonjave, ju mund t’i ndihmoni vetes me diçka që sigurisht e keni në shtëpi – lugën!

  Me ditët e nxehta dhe të bukura, vijnë dhe insektet. Për fat të keq, disa nga to nuk janë miqësisht të disponuar ndaj njerëzve, prandaj pickimet në lëkurë nuk janë të rralla.

  Posaçërisht, problem është ajo se disa njerëz janë shumë të ndieshëm në pickim dhe reagojnë me alergji të fortë apo më të dobët.

  Mirëpo, prapë ekziston bari për të. Në vend që të bleni preparate kimike kundër pickimit të mushkonjave, ju mund t’i ndihmoni vetes me diçka që sigurisht e keni në shtëpi – lugën!

  Kur t’ju pickojë insekti, nxeheni lugën në ujë sa më të ngrohtë (mbajeni rreth dy minuta), dhe pastaj shtypeni në vendin e pickimit.

  Shtypeni sa më fort që të mundeni dhe mbajeni ashtu për disa minuta. Kur ta heqni lugën, vendi i pickimit do të duhej të ishte shumë më i vogël, e nuk do të duhej më as t’ju shkaktojë kruarje apo iritim. Kjo metodë më së miri vepron tek pickimet nga mushkonjat. Kur ju pickon mushkonja, ajo injekton proteina nën lëkurë me qëllim që të parandalojë koagulimin e gjakut. Pikërisht ajo proteinë është përgjegjëse për kruarjen, mirëpo tërë këtë gjë e ndalon luga e nxehtë.
  Provojeni, sepse ndikimi i këtij bari natyral është vërtetuar.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...