19.5 C
Priština
More

  Avantazhet dhe disavantazhet e lindjes në ujë

  spot_imgspot_img

  Në vendet e zhvilluara gjatë njëzet viteve të fundit të shekullit të 20-të ka filluar praktika e lindjes në ujë. Nga pikëpamja e nënave lindja në ujë konsiderohet më pak e dhimbshme, dhe nga pikëpamja e fëmijës e bën tranzicionin më të qetë nga rrethi i ngrohtë në mjedisin e nënës në ajër dhe në këtë mënyrë shmang „shokun natyror të fëmijës“. Por nga pikëpamja e fëmijës, ekziston një frikë që fëmija mund të thith ujin e cila mund t’ia zënë frymën.

  Avantazhet / Përparësitë nga lindja në ujë:

  • kontraktimet janë më pak të dhimbshme,
  • nënat do të ndjehen më mirë,
  • lindja është më e shpejtë,
  • nevoja për më pak fonde për lehtësimin e dhimbjes.

  Disavantazhet / Mangësitë nga lindja në ujë:

  • Infeksione të mundshme të foshnjës me ujë nga vaska,
  • gjakderdhje e rritur e mundshme e shkaktuar nga uji i nxehtë,
  • rënie e shtypjes së gjakut të nënës për shkak të zgjerimit termik të enëve të gjakut,
  • monitorimi i foshnjës i vazhdueshëm është i vështirësuar,
  • aparati standard për monitorimin e të rrahurave të zemrës së foshnjës (CTG) në ujë nuk është i përdorshëm,
  • ndërhyrjet për nënat në periudhën e lehonisë II janë të vështirësuara (si për shembull prerja e Perineum),
  • Infeksioni më i mundur i stafit (HIV, hepatiti),
  • anestezioni epidural nuk është i mundur.

  Parakushte për lindjen në ujë:

  • tek anomalitë e ndryshme dhe kërcënimet e foshnjës lindja në ujë nuk është e pranueshme (fëmija i madh, pozita jo e drejtë e foshnjës, shtatzënia me binjakë, lindja e parakohëshme, …),
  • lindja në ujë mund të kryhet vetëm në spitale të pajisura në mënyrë adekuate,
  • gjatë lindjes në uj, nënës i duhet të jetë nën mbikëqyrje të vazhdueshme të mamive, dhe kur ndodh periudha e II e lindjes duhet të jenë të pranishëm së paku dy persona. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...