2.5 C
Priština
More

  A tradhtojnë meshkujt më shumë se femrat?

  spot_imgspot_img

  A tradhtojnë meshkujt më shumë se femrat? Kjo është pyetja që shoqëron për shumë vite njerëzit. Statistikat sipas një studimi të fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës,  tregojnë se burrat tradhtojnë më shumë.

  Anketa e përgjithshme sociale Amerikane në vitin 2020 zbuloi se gati dy herë më shumë burra të martuar sesa gratë, pranuan se kishin pasur marrëdhënie seksuale me dikë tjetër përveç bashkëshortit të tyre.

  Studimi i fundit i Mbretërisë së Bashkuar mbi sjelljen seksuale – anketa kombëtare e qëndrimeve Seksuale(Natsal)  – zbuloi se 15% e burrave kishin pasur marrëdhënie me dikë tjetër, në vitin e kaluar, por përqindja e grave ishte vetëm 9%.

  Catherine Mercer, shefe e analizës në studimin Natsal, thotë se hendeku gjinor mund të jetë pjesërisht sepse gratë kanë më pak të ngjarë të mashtrojnë se burrat.

  Por kjo nuk është e gjithë historia

  Por të gjitha provat e hulumtimit Natsal sugjerojnë që gratë zakonisht kanë më pak partnerë seksualë sesa burrat, jo më shumë.

  Një arsye tjetër për ndryshimin mund të jetë lidhja me moshën.

  “Ne e dimë që mesatarisht burrat kanë tendencë të jenë pak më të moshuar se partnerët e tyre femra”, thotë Mercer.

  Nëse mendoni se një grua beqare që kryen marrëdhënie seksuale me një burrë të martuar është bashkëpunëtore në tradhti bashkëshortore do të varet nga kodi juaj moral.

  Vlen të përmendet gjithashtu se disa marrëdhënie janë të hapura, dhe në marrëdhënie të tilla, seksi me partnerë të tjerë nuk do të konsiderohej mashtrim

  Në fakt, Mercer as nuk përdor fjalën “mashtrim” në hulumtimin e saj, duke preferuar të përdorë termat më neutralë “bashkëkohore”.

  “Mashtrim është një fjalë shumë e rëndë, ndërsa të mendosh për marrëdhënie të hapura është më e përshtatshme.”, thotë ajo.

  “Ne jemi duke menduar, për shembull, për transmetimin e infeksioneve seksualisht të transmetueshme dhe HIV.”

  Studimi i fundit i Natsal zbuloi se rreth 4% e burrave kishin paguar për seks në pesë vitet e fundit. Nëse supozojmë se ka më pak gra që shesin seks sesa ka burra që paguajnë për të, atëherë prostitucioni gjithashtu mund të shpjegojë disa nga mospërputhjet.

  Kjo supozon, sigurisht, që shumë më pak gra paguajnë për seks. Studimet e mëparshme nuk u kanë drejtuar grave këtë pyetje, kështu që nuk ka të dhëna të forta.

  A mund të na tregojnë këto studime diçka për llojet e burrave që ka më shumë gjasa të mashtrojnë?

  Kreu i anketës së përgjithshme sociale Amerikane, Tom Smith, identifikon disa faktorë. “Midis grupeve që ka më shumë të ngjarë të jenë të tradhtojnë, janë njerëzit më pak fetarë dhe njerëzit që janë ndarë nga bashkëshorti i tyre për periudha të gjata – nga udhëtimet ose fakti që punonin larg shtëpisë”.

  Burimi: BBC

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...