Mos i hidhni rrobat në lavanderi duke menduar se keni mbaruar.Këto shtesa befasuese mund të ju shpëtojnë nga njollat e ashpra, të forcojnë performancën e larësit tuaj dhe ta bëjnë jetën tuaj më të ndritshme.

Përbërësit e mëposhtëm i përmbushin premtimet e tyre — provojini ato vetë!

Lëng limoni

Kur jeta ju jep limonë, ju mund të bëni më shumë sesa një limonadë – mund të pastroni njollat duke shtuar lëng limoni, sipas Marieke van der Graaf, themeluesi i Laundrylicious me bazë në Kaliforni.

Një magji organike e një zbardhimi të limonit do të ndriçojë veshjet tuaja të pambukut dhe do të largojë ndryshkun, plus lëreni që ato të vijnë erë limon. Thjesht ngjiteni në rrobat e bardha kur shtoni lëng limoni, pasi mund të zbardhë disa ngjyra.

Këshillë: Ju gjithashtu mund të lagni njollat me limon. Për rezultatet më të mira, van der Graaf këshillon që më mirë të lagni njollën me lëng sesa ta fërkoni.

Kripë

E sigurt, ju e dini që e bën shijen e kokoshkave tuaja më të mirë, por kush do të mendonte se një spërkatje me kripë mund të ndihmojë në heqjen e njollave të gjakut, lëngut dhe yndyrës?

“Kripa nuk është pastruese e rrobave, vetë, por mund të jetë efektive në heqjen e njollave të caktuara”, shpjegon Brandi Winch, pronar i HomeMaid Solutions në Kalamazoo, Michigan.

Mënyra si duhet të përdoret kripa, varet nga lloji i njollës. Veshja me njolla gjaku, për shembull, duhet të ngjyhet në ujë të ftohtë, të mbushur me kripë. Nëse keni njollë yndyre, nga ana tjetër, mbulojeni atë me kripë, lëreni të thithë yndyrën dhe më pas pastrojeni.

Winch shton se kripa është gjithashtu “zakonisht e provuar si një mjet efektiv shpërndarjeje për aromat natyrore – zakonisht vajrat thelbësorë” në lavanderi”.

Sodë buke

Ju hapni një kuti sode buke për të freskuar frigoriferin, kështu që pse të mos e shtoni atë në larje për të ndihmuar në deodorizimin e rrobave dhe artikujve të ndryshëm?

“Soda e pjekjes është një forcues lavanderie natyral, ekonomik dhe i sigurt”, thotë Winch. “Ne e përdorim atë në çdo ngarkesë kur lajmë rroba në kompaninë time”, transmeton supershendeti. Thjesht spërkatni 1/2 filxhan sode buke në larje kur shtoni larësin tuaj në fillim të ciklit të larjes.

Shpërlarës për gojën

Imagjinoni nëse çorapet tuaja në palestër mund të nuhasin aq të freskëta sa fryma juaj pasi të keni shpëlarë gojën me gargare. Është e mundur! Thjesht hidhni një gotë me shpërlarës goje pa sheqer, me bazë alkooli në ciklin e rregullt të larjes, për të hequr qafe nga veshja juaj e palestrës bakteret.

Ose mund të shtoni 1/2 filxhan shpëlarës goje në mënyrën e shpëlarjes. Plus, van der Graaf thotë se larja e gojës është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të pastruar daullin e makinës tuaj larëse.

Uthulla

“Uthulla është një zëvendësues i vjetër, dhe për një arsye të mirë – thjesht është një forcues i shkëlqyer i lavanderisë,” thotë Winch. “Unë preferoj ta përdor atë gjatë ciklit të shpëlarjes, i cili është më efektivi [atëherë] pasi heq mbetjen e gjërave të tretura dhe pastruesve që mund të lihen të pezulluar në ujin midis larjes dhe cikli rrotullues.

“Derdhni 1/2 filxhan në dhomën e zbutësit të rrobave menjëherë para ciklit të fundit të shpëlarjes.

Vajra esencialë

Vajrat esencialë ofrojnë një mënyrë pa kimikate për të luftuar bakteret dhe mykun. Shtoni disa pika livando ose aromën tuaj të preferuar me uthull ose pastruesin tuaj për të parandaluar ndërtimin e mykut dhe për të krijuar një aromë të mirë. Sidoqoftë, van der Graaf paralajmëron se vajrat thelbësorë janë një mënyrë e shtrenjtë për të shtuar aromën në larjen tuaj, kështu që ju mund të dëshironi t’i lyeni lehtë rrobat tuaja me vaj pas larjes, në vend që ta shtoni atë në larje.

Alkool

Kalimi i alkoolit në njollat e bojës dhe shenjat e stilolapsit është një mënyrë e shkëlqyeshme për të synuar dhe hequr ato. Lëreni që tretësira të depërtojë në zonë derisa të mos mund ta shihni më njollën, më pas shpëlajeni dhe lani artikullin me pastruesin tuaj të rregullt.

“Lyeni alkoolin në njollë dhe lëreni në ujë,” thotë van der Graaf. Por kini kujdes: “Mund të ketë një efekt zbardhues, kështu që unë do ta përdorja atë tek rrobat e bardha.”

Shampon enësh

Po kërkoni të heqni qafe yndyrat kokëforta apo njollat e vajit? Drejtohuni në kuzhinën tuaj. Van der Graaf këshillon të vendosni një pikë të vogël të larësit të zakonshëm të pjatave mbi njollë përpara se ta hidhni në larje. Ai do të synojë njollën dhe do të ndihmojë pastruesin tuaj të bëjë atë që duhet të bëjë.