-5.6 C
Priština
-2.4 C
Zürich
More

  8 mënyrat e thjeshta për ta larguar dhjamin nga pjesa e barkut

  spot_imgspot_img

  Është e vështirë për ta hequr dhjamin nga barku por është gjetur mënyra që ndihmonë për ta eliminuar atë përgjithmonë.

  1. Fillojeni ditën me lëng limoni. Kjo është një nga mënyrat më të mira për të eliminuar dhjamin në bark. Hedh disa pika limoni në një gotë me ujë të ngrohtë dhe shtoni pak krip në të. Vazhdoni ta pini këtë çdo mëngjes për të nxitur metabolizmin tuaj dhe për të hequr qafe atë yndyrë nga barku juaj.

  2. Qëndro larg nga orizi i bardhë, zëvendësoje atë me produkte të tjera si: orizi me ngjyre kafeje, buka e zezë, tërshëra apo drithëra të tjera.

  3. Shmang sheqerin. Qëndro larg nga ëmbëlsirat, pijet e ëmbëla dhe ushqimi me vaj. Konsumimi i këtyre ushqimeve mund të rris yndyrën në disa pjesë të trupit si siç është barku dhe pjesa e kofshëve.

  4. Pini shumë ujë nëse dëshironi të largoni yndurën nga barku, për çdo ditë të pini sasi të mja ftueshme të ujit. Pirja e ujit në mënyrë të rregullt do ju ndihmojë në rritjen e metabolizmit dhe heqjen e toksinave nga trupi juaj.

  5. Hani hudhër të papërpunura, përtyp 2 deri në 3 thelbinjë çdo mëngjes dhe pas kësaj pini një gotë ujë me limon. Ky trajtim do të dyfishojë procesin e humbjes së peshes dhe do të bëjë gjakun të qarkullojë më mirë në gjithë trupin tuaj

  6. Shmangni ushqimin jo vegjetarian për të larguar yndyrën në bark, rekomandohet që ushqimi jo vegjetarian të  shmanget sa më shumë që është e mundur.

  7. Një pjatë të madhe me fruta dhe perime hajeni çdo ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Kjo do t’ju mbush me antioksidantë, minerale dhe vitamin.

  8. Përdorë sa më shumë erëza në gatimet tuaja, si kanellë, zhenzhefil dhe piper të zi. Këto erëza sjellin shumë pëfitime për shëndetin. Ato ndihmojnë për të përmirësuar rezistencën ndajë insulinës dhe në zvogëlimin e nivelit të sheqerit në gjakun tuaj. /kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...