16.9 C
Pristina
11.3 C
Zurich
More

  8 mënyra për të ulur stresin nëse jeni duke kërkuar punë

  spot_imgspot_img

  Kërkimi i një pune të re mund të jetë argëtues dhe emocionues, por nuk është e pazakontë që të përjetoni ankth që shkaktohet nga pasiguria e situatës. Sidoqoftë, mund ta kapërceni si gjendje përmes disa mënyrave.

  1. Kini parasysh perspektivën tuaj

  Kërkimi i punës mund të zgjasë pasiguritë ekonomike, por nuk do të zgjasë përgjithmonë. Përmbajuni qëllimit tuaj.

  1. Qëndroni pozitivë

  Qëndrimi pozitiv është i rëndësishëm kur jeni duke kërkuar një punë, edhe nëse ndonjëherë duket e vështirë. Mundohuni të shfrytëzoni kohën e kërkimit të punës duke gjetur mënyra për ta bërë atë interesante ose argëtuese.

  1. Bëni një plan

  Krijoni një plan të kërkimit të punës për t’ju ndihmuar me qëllimin. Për shembull, filloni duke shkruar pikat kryesore dhe “fitoret” në secilën nga pozicionet që keni pasur, pastaj përditësoni/përmirësoni CV-në. Gjithashtu mund të rregulloni profilin në LinkedIn, ose të gjeni një mënyrë për të reflektuar mbi atë që do t’ju bëjë të lumtur në punë.

  1. Bëni disa detyra shtëpie

  Nëse shqetësimet përqendrohen te fakti që ndiheni të papërgatitur, merrni masa për të zvogëluar mendimet negative. Kaloni kohë duke hulumtuar për llojin e pozicionit që dëshironi dhe rrugën e karrierës që shpresoni të ndiqni.

  1. Kujtojini vetes se është një proces

  Gjetja e një pune të re nuk ndodh brenda natës. Reflektoni për materialet e aplikimit për të parë se çfarë funksionon dhe çfarë jo. Dhe, mos harroni se rekrutuesit gjithashtu kanë shumë gjëra për të menaxhuar. Për çdo njoftim për punë, ata mund të marrin deri në 250 aplikime.

  1. Bëni një bisedë me veten

  Studimet kanë treguar se vetë-biseda pozitive me veten ju ndihmon të jeni më të motivuar dhe të rrisni performancën.

  1. Shijoni fitoret

  Herë pas herë, ndaloni për të reflektuar se sa larg keni arritur në kërkimin e punës. Mund të keni mësuar shumë gjëra gjatë rrugës.

  1. Kushtojini kohë cilësore vetes

  Punët janë një pjesë e madhe e identitetit tonë, por ne jemi shumë më tepër sesa thjesht punët tona. Ne jemi familjarë, miq, të dashur, vullnetarë etj. Merrni pak kohë për veten.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...