19.5 C
Priština
More

  6 simptomat e depresionit të identifikuara te fëmijët si pasojë e pandemisë Covid-19

  spot_imgspot_img

  Izolimi, distancimi shoqëror, mbajtja e maskës, anulimi i aktiviteteve fizike dhe mbyllja e shkollave janë disa nga masat e ndërmarra për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

  Këto masa ishin shumë shqetësuese dhe sfiduese, si për fëmijët, ashtu edhe për prindërit shkruan VeryWellFamily.

  Si pasojë e këtyre masave, studiuesit dhe ekspertët janë shqetësuar për ndikimin e izolimit në mirëqenien e fëmijëve, si dhe rrezikun në rritje që kjo paraqet për zhvillimin e depresionit të fëmijët.

  Simptomat e identifikuara të depresionit te fëmijët, përfshijnë:

  -Zemërimi,

  -Apatia apo refuzimi për t’u rikthyer në shkollë,

  -Ndryshime në sjellje,

  -Ulja apo rritje të oreksit,

  -Vështirësi në përqëndrim,

  -Vështirësi me gjumin.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...