-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  5 arsye pse nuk eksitoheni mjaftueshëm gjatë seksit edhe nëse partneri ju pëlqen

  KOSOVARJA:

  Mund të jeni duke bërë seks me dikë që ju tërheq shumë, por pas disa radhës vini re që nuk eksitoheni mjaftueshëm. Çfarë po ndodh?

  1. Keni çrregullime hormonale

  Një nga shkaktarët më të zakonshëm për tharjen vaginale është ulja e niveleve të estrogjenit gjatë menopauzës, perimenopauzës, pas lindjes apo gjatë ushqyerjes me gji, por edhe trajtimet e kancerit si kimioterapia apo rrezatimi pelvik mund të çojnë në uljen e estrogjenit dhe rënie të lubrifikimit natyral të vaginës. Nëse s’bëni pjesë në asnjë nga kategoritë e mësipërme, me siguri nuk është kjo.

  1. Nuk je e lidhur me trupin gjatë seksit

  Nëse thjesht lëvizni dhe nuk e shijoni momentin, ky është faktori. Nëse jeni të shkëputur nga trupi juaj dhe s’po e lejoni veten të vini në qejf, po ndaloni lagien vaginale. Rrini në kontakt me trupin tuaj, merrni frymë thellë, largoni nga mendja gjithçka që ju shqetëson, fokusohuni aty. Nëse eksitoheni, do lageni.

  1. Mjekimet që po merrni nuk ju lënë

  Mjekimet kundër alergjisë apo ftohjes me antihistaminë, madje dhe disa mjekime kundër astmës mund të shkaktojnë tharjen vaginale. Provoni të merrni mjekime të tjera, sigurisht duke u konsultuar me doktorin dhe t’i drejtoheni disa kurave më natyrale.

  1. Ndiheni fajtore apo në siklet gjatë seksit

  Ndaloni çdo mendim negativ rreth asaj që po bëni. Nëse mendja ju thotë se po bëni diçka të gabuar, duhet ta ndryshoni këtë koncept. Në të kundërt konsultohuni me një terapist dhe flisni rreth asaj që ju shqetëson. Seksi është i natyrshëm, shumë i bukur, shijojeni.

  1. Partneri s’është gjë në shtrat

  Nëse ai s’po bën atë që duhet të ishte duke bërë, apo s’ja thotë shumë në shtrat, nuk do të lageni aq sa ç’mund të lageshit po të ishit me dikë që njeh mirë të gjitha vendet e duhura.

  Burimi: Cosmopolitan

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...