-5.6 C
Priština
-0.7 C
Zürich
More

  4 mënyrat se si baballarët mund të bëjnë më të mirë jetën e vajzave të tyre

  spot_imgspot_img

  Si kontribuojnë baballarët tanë në intelegjencën tonë, suksesin në karrierë, vetëbesim dhe më shumë… 

  Koha kualitative me babanë sjell kuantitetin. Ja mënyrat me të cilat baballarët tanë mund të na formësojnë në femrat që do bëhemi.

  Imazhi i trupit

  Një studim janar 2015 gjeti se vajzat që kishin marrëdhënie të dashura dhe miqësore me etërit e tyre, shpesh kishin pikëpamje më të shëndetshme për ushqimin dhe më tepër vetëbesimit-duke e bërë më pak të ngjarë të vuajnë nga çrregullime të hajes sesa ata që kishin baballarët më pak të butë dhe më shumë imponues.

  Jeta shoqërore

  Vajzat që gëzojnë ndërveprime pozitive dhe “të ngrohta” me etërit e tyre gjatë kohës së lirë si fëmijë, ishin më të prirur për të zhvilluar aftësi të forta ndërpersonale. Kjo mund të ndodh për shkak se etërit që rregullojnë nivelet e eksitimit në mënyrë të ndjeshme( në kundërshtim të asaj të ashpër), janë duke i mësuar fëmijët me ndjeshmëri dhe reciprocitet.

  Intelegjenca

  Aktivitetet stimuluese për mendjen gjatë fëmijërisë- leximi, vizita e muzeve, duke luajtur lojëra- janë të lidhura me të paturit e një IQ të lartë në moshën 11 vjeçe, dhe të qëndrueshme në atë 42 vjeçe. Gjatë këtyre momenteve të ndërtimit të trurit, etërit ndajnë atë që dinë me fëmijët, duke i bërë ata më të mençur në afat të gjatë.

  Karrierë

  Vajzat që janë rritur në familjet ku etërit i ndajnë punët e shtëpisë me nënat, kanë më tepër gjasa të kenë qëllime të larta në karrierë dhe të shmangin dallimet gjinore, gjen një studim i revistës “Shkenca Psikologjike”./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...