10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  3 mënyra për të zvogëluar konsumimin e sheqerit, dhe organizmi të mos “qajë” për të

  spot_imgspot_img

  Në lidhje me atë se sa sheqer ndodhet në ushqimet e përditshme, është e vështirë ta tejkaloni. Për të ju lehtësuar (si dhe për trupin tuaj), ne kërkuam ndihmën e ekspertëve dhe morëm këto 3 këshilla.

  Mjeku këshillon: Lexoni etiketat (përmbajtjen)

  Ju nuk mund t’i fajësoni ëmbëlsirat sepse ju i doni ato, pothuajse gjysma e sheqerit që konsumoni ndodhet në salcat për makarona, për sallatë, biskota dhe bukë. Këto sheqerna të fshehura janë të rrezikshëm për shkak se ju “tërheqin” – shqisa e juaj shpreson të ndjejë ëmbël, por sa më shumë të konsumoni ëmbëlsira, aq më shumë dhe i doni. Pra, zgjidhja është të lexoni etiketat e ushqimeve që bleni dhe t’i zgjedhni ato me më pak ose pa sheqer.

  Nutricionisti këshillon: Hani mëngjes më të shëndetshëm

  Të filloni ditën me një petull të ëmbël (kifle, kruasant) ose drithëra të ëmbël është një zakon i tmerrshëm që do të ju shpie në një rreth vicioz. Në mëngjes, menjëherë ngritni nivelin e sheqerit në gjak, që pastaj, pas disa orësh më vonë të ulet, kurse ju të mbeteni me mall për diçka të ëmbël. Thyeni rrethin dhe filloni ditën me bukë të thekur dhe vezë, apo kos me disa fruta.

  Psikologu këshillon: Kaloni në anën tjetër

  Nëse thjesht nuk mund të ndaloni duke menduar për një copë tortë që ka mbetur në frigorifer, mbathni këpucët dhe shetitni dhjetë minuta rreth bllokut, apo së paku kaloni në një dhomë më të largët. Mos u shqetësoni, dëshira do të hiqet pas 5 minutash./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...