Ushqimi ynë mund të ndryshohet dhe çdo dhimbje irrituese mund të ndalet përmes tyre. Të pasurit e një jete të shëndetshme përfshin një ushqim të shëndetshëm, pa sheqer, pa alkool, jo ushqim i përpunuar, dhe padyshim ushtrime të rregullta. Ne të gjithë kemi dëgjuar njerëzit duke thënë: Ju jeni ajo çfarë hani! Kështu që sigurohuni të hani ushqime të shëndetshme që të jeni të shëndetshëm.

Këto ushqime luajnë rolin e ilaçeve për eliminimin e dhimbjeve:1.Xhinxher për dhimbje të muskujve

Duke u bazuar në një studim danez, xhinxher ka aftësinë që të largojë dhimbjen e muskujve.

2.Karafil për dhimbje dhëmbi

Ekspertët rekomandojnë që të përtypni karafil nëse keni një dhimbje dhëmbi.

3.Uthull molle për djegie në zemër

Ju duhet të merrni një lugë me uthull molle në 236ml ujë para çdo vakti dhe do të eliminoni acidet për një ditë.

4.Hudhër për dhimbje veshi

Që të eliminoni një dhimbje veshi, ju keni nevojë për 2 pika vaj hudhre.

Vendoseni në vesh dhe përsëriteni për 5 ditë.

5.Qershi për dhimbje të kyçeve dhe të kokës

E gjitha që duhet të bëni është të hani qershia gjatë ditës, shkruan balancedlivinglife. Duke u bazuar në disa studime, qershia është 10 herë më e mire se ibuprofen dhe aspirinat.

6.Peshk për dhimbje barku

Mund të konsumoni troftë, salmon, ton, skumbri, harengë dhe sardele. Peshqit mund të parandalojnë inflamacionin, ngërçet dhe dhimbjet e barkut.

7.Kos për PMS

Kur keni PMS, sistemi nervor është i ndjeshëm dhe rritet lart e poshtë estrogjenit dhe progesteronit. Vlerësohet se më shumë se 80% e femrave kanë PMS.

2 gota kos në ditë mund të lehtësojnë simptomat e PMS me 48%.

8.Shafran i Indisë për dhimbje kronike

Është vërtetuar shkencërisht se shafran i Indisë është 3 herë më efektiv sesa aspirina, naprokseni dhe ibuprofeni.

Shafran i Indisë mund të heqë dhimbjen me 50% për fibromialgjinë.

9.Tërshëra për dhimbje endometriale

Endometrioza është rreshtimi i mitrës që mund të rritet jashtë dhe të shkaktojë një dhimbje të fortë. Tërshëra ka aftësinë për të hequr këtë dhimbje me 60%. Tërshëra nuk ka gluten, pra në mënyrë efektive heq inflamacionin.

10.Kripa për dhimbje në këmbë

Kripa largon ënjtjen, inflamacionin, mikrobet dhe bakteret. Shtoni 1 lugë çaji kripë në 1 filxhan ujë dhe zhytini këmbët në të për 20 minuta.