14.4 C
Priština
More

  10 mënyrat më të mira të prindërve për të përforcuar sjelljen pozitive të fëmijëve

  spot_imgspot_img

  1. Krijoni orare të rregullta dhe të parashikueshme

  Të caktoni një rutinë për fëmijët tuaj nuk duhet të keqinterpretohet asnjëherë si një praktikë e ashpër prindërore. Përkundrazi, kjo mënyrë e përcaktimit të qëllimeve krijon një hapësirë të sigurtë ku madje edhe fëmijët e vegjël e dinë çfarë të presin.

  2. Identifikoni pritshmëri solide dhe të qarta

  Fëmijët gjtihmonë dijnë të thyejnë kufijtë nëse nuk kanë sensin e parashikimeve në rutinën e tyre të përditshme. Vetëm aktivitetet përcjellen dhe kuptohe në afat të gjatë.

  3. Kaloni kohë të mjaftueshme me fëmijët tuaj

  Fëmijët e vlerësojnë shumë kohën që e ndani me ta në maksimum duke iu përkushtuar dhe kujdesur për ta.

  4. Përkrahni fëmijën gjatë fazave të tranzicionit

  Fëmija pëson ndryshime të shumta gjatë fazave të ndryshme në jetë. Nëse nuk jeni afër tij ti tejkaloni së bashku ndryshimet. Bëhuni më i durueshëm dhe tentoni ta mirëkuptoni në shumë veprime.

  5. Lërini që të marrin vendime vet

  Inkurajoni ata që të bëjnë zgjedhjet e tyre personale kur bëhet fjalë për gjëra të vogla. Për shembull, lëre të zgjedh ngjyrën e bluzës, çfarë ushqimi për të ngrënë. Shumica e fëmijëve kërkojnë kontrollë dhe fuqi rreth aktiviteteve që supozohen ti bëjnë. Kjo gjë i bën ata më të sigurtë në vete dhe me vetbesim.

  6. Implementoni pasoja natyrale për ti mësuar rreth jetës

  Ti vëni fëmijët nën procesin e të dënuarit, paraqet një formë kontrolle ndaj tyre. Edhepse fëmijët mund t’iu binden rregullave tuaja, prap se pra është mirë ti bëni me dije për pasojat që mund të vijnë si rezultat i mos ndëgjimit.

  7. Lërini të shprehin ndjenjat e tyre

  Është mirë nga ana e prindërve tu lejohet fëmijëve që të shprehin ndjenjat negative. Nëse i lejoni që të shprehen lirshëm për probleme dhe shqetësim, ata do të vazhdojnë e këtë ritëm gjatë tërë jetës së tyre.

  8. Kontrolloni sjelljen negative

  Nuk është mirë të implementoni vetëm sjellje negative ndaj fëmijës suaj si rezultat i ndonjë zemërimi, si psh, ndjenjë faji, frikë, kërcënim, ju mund ta thyeni besimin e tyre. Duhet të tregoni mirëkuptim, ti ofroni ndihmë dhe ta ushqeni me gjëra pozitive në jetë.

  9. Lërini fëmijët të shprehin ndjenjat e tyre, idetë dhe mendimet rreth botës

  Asnjëherë mos i sforconi me bindjet e juaja, lërini të shijojnë përvojat e tyre personale. Ju nuk keni nevojë të pajtoheni gjithmonë me opinionet apo mendimet e tyre, tregoni nivel të lartë mirëkuptimi dhe durim. Respektoni larine e të shprehurit të ndjenjave të tyre, kjo i bën persona të veçantë në jetë.

  10. Bëhu model apo shembull i mirë

  Fëmijët përcjellin sjelljet e prindërve gjatë rritjes së tyre. Tregoni sa më shumë sjellje të ndërtuar me integritet dhe respekt. Ndoshta është e vështirë të mbani rregullisht këtë tempo, mirëpo tentoni të minimizoni zënkat dhe sjelljet negative në prani të tyre./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...