-4.2 C
Priština
2.9 C
Zürich
More

  Zbulojeni se a e rrisin frutat sheqerin në gjak

  spot_imgspot_img

  Rekomandohet të konsumoni fruta, veçanërisht ato të stinës, çdo ditë, pasi ato janë një burim i pasur me fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë. Megjithatë, shumë besojnë se frutat kanë shumë sheqer dhe duhen shmangur, pasi ato mund të shkaktojnë një rritje të niveleve të sheqerit në gjak.

  Por, a është e vërtetë? Nutricionistët Pooja Makhija dhe Luke Coutinho nuk janë dakord. Sipas tyre, kur hani fruta, është e pamundur të konsumoni fruktozë të mjaftueshme për të shkaktuar dëm.

  Nutricionistët rekomanduan konsumimin e yndyrave, plus proteina, si farat e lirit të njomur dhe arra, si bajame, për të vonuar zbrazjen e stomakut.

  “Kjo do të na ndihmojë të korrim përfitimet e këtyre vitaminave dhe mineraleve të tretshme në ujë, të cilat nevojiten çdo ditë përmes dietës suaj, pasi trupi ynë nuk mund t’i ruajë ato – pa u shqetësuar për sheqerin”, shtjelluan ata.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...