-4.2 C
Priština
0.7 C
Zürich
More

  Ushqimi që largon erën e keqe të gojës

  spot_imgspot_img

  Rrepkat janë plot me vitamina dhe minerale si bakër, mangan, kalium, vitamina C, K dhe B6, si dhe përmbajnë kalcium, hekur, fosfor, zink dhe natrium.

  Vetitë e tyre shëruese janë shumë të njohura dhe këto perime janë përdorur për të trajtuar shumë sëmundje edhe para ardhjes së ilaçeve, dhe shumë ende i përdorin ato sot si një alternativë ndaj mjekësisë moderne.

  Ato kanë veti antibakteriale dhe antifungale, por ndihmojnë edhe me problemet e frymëmarrjes, veçanërisht kollën dhe astmën.

  Ato stimulojnë sekretimin e mukusit nga organet e frymëmarrjes.

  ▪ Janë një diuretik natyral.
  ▪ Në verdhëz, ato normalizojnë prodhimin e bilirubinës.
  ▪ Stimulojnë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.
  ▪ Janë të mira për humbje peshe sepse kanë pak kalori dhe shumë fibra.
  ▪ Përmirësojnë tretjen.
  ▪ Zvogëlojnë rrezikun e inflamacionit të traktit urinar.
  ▪ Ndikojnë për veshka të pastra.
  ▪ Largojnë erën e keqe të gojës.
  ▪ Lehtësojnë dhimbjet menstruale.
  ▪ Farat e rrepkës ndihmojnë kundër vitiligos.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...