-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Nëse martoheni në këtë moshë gjasat janë të mëdha të divorcoheni

  KOSOVARJA:

  Koha që partnerët kalojnë së bashku tregon shumë për marrëdhënien e tyre.

  Por shumë studime tregojnë se vetë fillimi mund të përcaktojë rrjedhën por edhe fundin e një lidhjeje apo martese. Domethënë, për shumë çifte, martesa në një moshë të hershme nënkupton dhe fundin e saj.

  Një sondazh tregoi se rreth 45% e çifteve thanë se arsyeja e divorcit ishte se ishin shumë të rinj. Të paktën një nga partnerët e përmendën këtë si arsyen kryesore dhe në 23 përqind të rasteve të dy partnerët e divorcuar e përmendën atë. Në kohën e martesës, ata ishin mesatarisht 23 vjeç.

  Por një studim tjetër zbuloi se martesa para moshës 32 vjeçare në fakt zvogëlon gjasat për divorc. Ky kërkim u krye në Institutin e Studimeve Familjare në Universitetin e Jutës. Duke mbledhur informacione dhe statistika për familjet, studiuesit arritën në përfundimin se ka përfitime nëse njerëzit martohen më herët.

  Për më tepër, analizat kanë treguar se probabiliteti i divorcit rritet në vitet 30 dhe 40. Me fjalë të tjera, dhe sipas gjetjeve të të dyja studimeve, shanset më të ulëta të divorcit kanë personat që martohen nga mosha 28 deri në 32 vjeç.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...