-4.2 C
Priština
2.9 C
Zürich
More

  Dy llojet e fibrave që duhet të shtoni në dietën tuaj

  spot_imgspot_img

  Bota e fibrave dietike është zgjeruar në mënyrë dramatike. Që atëherë, ekspertët kanë mësuar shumë rreth mënyrës sesi 300 mijë bimët e pasura me fibra në tokë ndihmojnë në shërimin e gjithçkaje, nga mikrobioma jonë e zorrëve që rrit imunitetin deri te beteja jonë me peshoren e banjës.

  Plus, artikujt e rinj ushqimorë të njohur dhe recetat e rrjeteve sociale për gjëra të tilla si pudingu i farës chia tani e bëjnë konsumimin e fibrave – dhe korrjen e përfitimeve të mëdha shëndetësore për humbjen e peshës – më të shijshme se kurrë.

  Përfitimet e fibrave për humbje peshe

  Ndërsa rekomandimet kombëtare ditore janë vendosur në 21 deri në 25 gram në ditë për gratë, shumica e ekspertëve besojnë se ne në fakt kemi nevojë për fibra shtesë – afër 35 gram. Dhe hulumtimi i ri zbulon se një matës edhe më i mirë se gramët është shumëllojshmëria (ose shumëllojshmëria) e fibrave që marrim në sistemin tonë.

  Will Bulsiewicz, MD, autor i Fiber Fueled, thotë, “Konsumimi i 30 ushqimeve të ndryshme të pasura me fibra në javë është ideale”. Problemi: “Rreth 97 për qind prej nesh nuk po marrin as fibra minimale”.

  Fibrat janë çelësi i një ndryshimi të të gjithë trupit: Ndihmojnë në stabilizimin e insulinës, eliminojnë dëshirat, mbështesin tretjen dhe heqin yndyrën. Në fakt, është zbuluar se grumbullimi i fibrave ndihmon njerëzit të rigjallërojnë metabolizmin me 30 për qind dhe të dobësohen 44 për qind më shpejt!

  Ekspertja e shëndetit të grave, Anna Cabeca, DO, thotë: “Fibrat janë një mrekulli ushqyese. Dhe ne kemi nevojë për të tani më shumë se kurrë më parë”. Sidomos pasi pandemia ka çuar në një rritje të konsumit të stresit të karbohidrateve të thjeshta që janë zhveshur nga fibrat në procesin e prodhimit.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...