Home » Posts tagged with "lajme nga tetova"

Vazhdon arrestimi i valltareve të klubeve të natës në Tetovë

Në tre objekte afariste në rajonin e Pollogut janë ndaluar dhe arrestuar nëntë vajza nga vendi jonë dhe dy nga Serbia, të gjitha të moshës nga 20 deri 28 vjet, të cilat në objekt kanë qenë të angazhuara si valltare, informojnë nga Sektori i Punëve të Brendshme në Tetovë. Mbrëmë në “Energy Club” rrugës për fshatin Zhelinë, pronësi... 

Presidenti Pacolli qëndroi në Tetovë

Rritja e bashkëpunimit në fushën e ekonomisë, angazhimi i përbashkët për krijimin e kushteve më të mira jetësore dhe njoftim për çështjet aktuale politike ishin pikat më të rëndësishme që u diskutuan mes presidentit të Republikës së Kosovës z. Behgjet Pacolli dhe kryetarit të komunës së Tetovës Prof. Dr. Sadi Bexheti. “Ishte kënaqësi... 

Filloi ndërtimi i sallës së re sportive në shkollës e mesme “Gjoce Stojçevski” në Tetovë

Zëvendëskryeministri Abdilaqim Ademi i shoqëruar nga kryeministri Nikolla Gruevski dhe ministri i Arsimit dhe Shkencës Nikolla Todorov sot në Tetovë mori pjesë në vendosjen e gur-themelit të sallës së re sportive në shkollën e mesme “Gjoce Stojçevski”. Ministria e Arsimit dhe Shkencës në shtatë muajt e ardhshëm do të investojë... 

PDSH: Duraku punësoi 16 familjarë të tij

Tetovë -Partia Demokratike Shqiptare sot ka prezantuar skemën e punësimeve të familjarëve të kryetarit të komunës së Likovës, Sadulla Duraku. Sipas zëdhënses së PDSH-së Rudina Shaqiri, Duraku ka punësuar 16 familjarë të vet. Shaqiri, ka publikuar të gjithë 16 emrat, sipas së cilës janë punësuar nga ana e Sadulla Durakut. Fikret Duraku... 

Fuere në takime lamtumirëse në Tetovë

Përkushtimi për zgjidhjen e problemeve që tangojnë komunat, përparimi i dialogut ndëretnik, qasje e drejtë ndaj procesit të decentralizimit si dhe këmbimi i përvojave nga sfera të ndryshme me interes kanë qenë pikat që u diskutuan të martën gjatë takimit të kryetarit të komunës së Tetovës Prof. Dr. Sadi Bexheti me ambasadorin e BE-së në... 

Ndërtohet unazë e re në qendër të Tetovës

Nё Tetovё kanё filluar punimet pёr ndёrtimin e unazёs nё udhёkryqin qё lidh rrugёn “Jane Sandaski” me bulevardin “Iliria”. Autoritetet e komunës së Tetovës thonë se unaza me diametёr tё brendshёm 20 metra dhe tё jashtёm 40 metra do tё ndërtohet sipas të gjitha standardeve dhe do tё paraqesё njё lehtёsim tё madh nё trafik.... 

Komuna e Tetovës përkrah tubimin për Ramushin

Komuna e Tetovës, do të përkrah tubimin solidarizues me ish kryeministrin e Kosovës dhe liderine Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili do të mbahet më 7 tetor në ora 18.00 në sheshin “Iliria” në Tetovë. Kjo është bërë e ditur nga ana e kryetarit të komunës së Tetovës Sadi Bexheti, pas një takimi që ka realizuar... 

Tetovë: Vetvritet një inspektor policie

Dje rreth orës 2 pas mesnatë në Tetovë është vetëvrarë Mensur H, përndryshe i punësuar si inspektor në sektorin e Krimit të organizuar në Sektorin e Punëve të brendëshme në Tetovë. Mensur H, I lindur në vitin 1981, në shtëpinë e tij, diku rreth orës dy pas mesnate, me armën zyrtare pa u ditur motive I ka marrë jetën vetës duke u vetë... 

Në Tetovë do të organizohet tubim në mbështetje të Ramush Haradinajt

Këshilli i organizatave shqiptare do të mbështesin ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj përmes një ‘Tubim Solidarizues’, i cili javën e ardhshme do të mbahet në sheshin e Tetovës. Nga këshilli i organizatave bënë thirrje për pjesëmarrje masive të të gjithë qytetarëve pa dallime partiake apo fetare. Kurse partive politike u bënë... 

Në Përshevcë të Tetovës do të ndërtohet fabrikë për prodhimin e kafesë

Në solemnitet ishin të pranishëm zëvendëkryeministri për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, Abdilaqim Ademi dhe ministri i Ekonomisë, Fatmir Besimi. Ademi paralajmëroi se Qeveria do të vazhdojë t’i mbështesë nismat e këtilla, ndërsa sipas ministrit Besimi, kjo duhet të jetë shembull edhe për mërgimtarët tanë të tjerë. Me vendosjen... 

Ndërtohet kanalizimi fekal në vendbanimet e komunës së Tetovës dhe Zhelinës

Të hënën, kryetari i komunës së Tetovës, Prof. Dr. Sadi Bexheti në Qendrën për Zhvillim të Rajonit Planor të Pollogut në fshatin Xhepçisht ka nënshkruar marrëveshje për bashkëpunim me kryetarin e komunës së Zhelinës Fatmir Izairi, ndërsa në takim kanë marrë pjesë edhe kryetari i komunës së Bërvenicës Enver Pajaziti dhe përfaqësues... 

Tetova e pakënaqur nga BDI-ja

Qytetarët e anketuar nga gazeta “Koha e Re” shprehin revoltën nga pasiviteti i partisë shqiptare në pushtet ndaj të gjitha vendimeve dhe veprimeve të VMRO-DPMNE-së dhe funksionarëve të saj. Nëse nuk arrijnë të zhbllokojnë procesin e integrimit të vendit në BE dhe NATO, pjesa më e madhe e të anketuarve nga Tetova thonë se BDI nuk do të ketë... 

Bexheti mori pjesë në Samitin e Kryebashkiakëve të Qyteteve të Ballkanit

Një delegacion i komunës së Tetovës i kryesuar nga kryetari Prof. Dr. Sadi Bexheti, nga dita e premte kanë qëndruar në Tiranë ku morën pjesë në Samitin e 11 –të të Miqësisë dhe Bashkëpunimit të Kryebashkiakëve të Qyteteve të Ballkanit.Në këtë takim morën pjesë kryetarë të komunave nga Shqipëria, Greqia, Bullgaria, Serbia, Bosnja... 

Kush përhap urretje etnike në Tetovë ?

Në Tetovë kanë vazhduar provokimet përmes mbishkrimeve. Një mbishkrim provokues është shkruar ditëve të fundit në Qendrën e vjetër tregtare “Saranda”, pas atij që javë më parë u shkrua në shkollën fillore “Liria”. Pas këtyre mbishkrimeve ofenduese, sipas qytetarëve shqiptar, dyshohet se qëndron grupi i tifozëve maqedonas,... 

Tetovë: Fillojnë përgaditjet për “Ditët e Naimit”

Në Tetovë kanë nisur përgatitjet për Festivalin Mbarëkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”, që do të organizohet nga data 14 deri më 17 tetor. Edicioni i sivjetshëm i këtij festivali përkon edhe me 110-vjetorin e vdekjes së poetit Naim Frashëri. Gjatë këtij festivali poetik, përveç shpalljes së një laureati të manifestimit, do të... 

Fuere: Regjistrimi i popullsisë do të zhvillohet në mënyrë transparente

Tetovë - Të martën ambasadori i BE-së në Maqedoni Ervan Fuere qëndroi në komunën e Tetovës ku u takua me kryetarin Prof. Dr. Sadi Bexheti dhe koordinatorët e grupeve të partive politike të përfaqësuar në këshillin komunal. “Ju do të mbaheni mend për punën që keni bërë në Maqedoni dhe në Tetovë, pra në emër të komunës së Tetovës... 

Në Maqedoni edhe më tej ka diskriminim në baza të ndryshme

Instituti për Bashkëpunim Ndërkombëtar i USHT-së, në bashkëpunim me Shoqatën joqeveritare ,,Meseçina”, ditën e hënë organizuan forum, me temë: ,,Mbrojtja nga diskriminimi në legjislacionin e Maqedonisë”. Në këtë forum morën pjesë: doc. dr. Fatmire Lumani, prof. dr. Ylber Sela, dhe mr. Agim Nuhiu, mësimdhënës në Fakultetin Juridik... 

PDSH padi penale ndaj komisionit për lustrim

Anëtarët e komisionit për lustrim fshehin fakte dhe dëshmi në favor të një deputeti dhe për këtë PDSH-ja ka ngritur padi penale poashtu fton deputetin spiun të BDI-së që së paku si akt moral të jep dorëheqje , tha Luan Tresi zëdhënës I PDSH-së. Sipas tij, komisioni ka document prej 13 faqe ku deputeti I BDI-së ka pranuar të bëhet bashkëpunëtor... 

Tetovë: Filloi viti i ri akademik në UEJL

Me një ceremoni solemne sot në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë u shënua fillimi i vitit të ri akademik si dhe dita e orientimit për të gjithë studentët e rinj. Me këtë rast para të pranishmëve ka folur rektori i UEJL-së Zamir Dika, i cili dha një pasqyrë të funksionimit të UEJL-së, kuadrin profesional, kampusin dhe përparësitë... 

Ëndrrat e katandisura të të rinjve tetovarë

Të joshur pas modës këta mosha të reja tashmë janë vetëm vizitorë dhe përkundër shijeve të tyre, gjithçka mbetet vetëm në formë pyetjesh sa kushton dhe çështja më pastaj mbyllet, ndërsa edhe viti shkollorë ka filluar tashmë dhe zakonisht këto sezone janë më të preferuara për ta për të marrë ndonjë veshje Lirimi është një shitës...