Home » Posts tagged with "lajme nga gostivari"

Ndërtesa e komunës së Gostivarit me petk të ri

Pas intervenimeve të shumta në drejtim të krijimit të kushteve përkatëse për punë të administratës komunale, në vijim është lyerja e fasadës së ndërtesës komunale. Prej ndërtimit të kësaj godine e deri më tani, nuk është bërë riparimi i fasadës dhe një intervenim i tillë ishte i domosdoshëm që ky institucion të ketë edhe pamjen... 

RDK freskon degën e Gostivarit

Gostivar – Zgjerimi i numrit të anëtarëve të Kuvendit të degës, përfshirja e të paktën 1/3 e femrave konform statutit të partisë, themelimi i Forumit Rinor, zgjedhja e kryetarit dhe kryesisë së degës ishin, disa nga vendimet të cilat miratuan anëtarët e Kuvendit të përkohshëm të degës së RDK-së në Gostivar, në mbledhjen e djeshme. “Kryesia... 

Gostivar: Tejkalohet problemi me mbeturinat !

Problemi që zgjati disa ditë me radhë me grumbullimin e mbeturinave në qytetin e Gostivarit, përkohësisht ka gjetur zgjidhje. Pas defektit që u paraqit në dy automjetet transportuese, një pjesë e amvisërive dhe objekteve afariste në qytetin e Gostivarit, për thuajse dy javë u ballafaquan me mos bartje të mbeturina nga ana e shërbimeve të Ndërmarrjes... 

Gostivari ndër komunat më transparente në Maqedoni‏

Komuna e Gostivarit, u gjend në majën e listës së komunave më transparente në Maqedoni të përpiluar nga Forum Qendra për hulumtime strategjike dhe dokumentim. Në konkurrencë të 84 njësive të vetëqeverisjes lokale në Maqedoni, komuna e Gostivarit është ranguar në vendin e katërt, me 21 pikë të fituara nga 25 të mundshmet. Si kriteriume... 

Osmani: Fillimisht nënshtetësitë, pastaj regjistrimi

Në opinionin e tij rreth projekt-ligjit për regjistrimin e popullsisë, caktimi i datës për realizimin e regjistrimit si dhe moduset rreth regjistrimit, kreu i komunës së Gostivarit njëherësh pretendent për tu kyçur në skenën politike me krijimin e një subjekt të ri politik në taborin shqiptar, Rufi Osmani, potencon se pa sigurimin e nënshtetësisë... 

Gostivar: Paraqiten sërish raste të pedofilisë

Identifikimi i rrjeteve të ndërlidhura me pedofilinë, ka vijuar në qytetin e Gostivarit, nga ku është identifikuar një grup njerëzisht që janë marrë me organizimin e kësaj veprimtarie. Nën akuzën për “tregti me persona të mitur”, njësia për krimin të organizuar të Policisë së Maqedonisë, ka iniciuar fletëparaqitje penale për tre... 

Ushqimet tradicionale shqiptare u prezantuan në qytetin e Gostivarit

Pite të llojllojshme, petulla ,fli në saç, byrek, baklava ishin vetëm disa nga ushqimet e shumta tradicionale shqiptare që dje u promovuan para qytetarëve të Gostivarit, me rastin e manifestimit kulturorë ‘Dita e piteve”, transmeton tv2. Ky manifestim kulturorë i organizuar nga Zyra për implementimin  e projekteve në komunën e Gostivarit... 

Gostivar: Natën e martesës, ja jep nusen ja merr motrën

Kur virgjëria e nuses është kusht kryesor, është problem. Tre ditë ngrënie dhe pije, këngë dhe valle, që të bëhet një dasmë e madhe dhe me tradita në shtëpinë e Ametit në Gostivar. Dasma ishte një përzierje traditash nga e kaluara dhe e tashmja. Në shtëpi ishin kryer të gjitha zakonet dhe ritualet e dasmës, për të mos u harruar, për... 

Gostivar: Manifestimi kulturor “Dita e piteve”

Sofra gostivarase mirëpret miqtë me ushqime tradicionale të vendit dhe rrethinës Ftesë publike Gostivari, qytet i dëshmuar për pritjen e miqve me bujarinë dhe me mjeshtërinë e gatimit. Kjo traditë është përcjellur dhe kultivuar me finesë për shumë vite me radhë. Për të mos u venitur përgatitja e ushqimeve brumore me ujin e freskët të Vardarit,... 

Gostivar: Lëndohen katër persona gjatë të shtënave në dasma

Katër persona, në mesin e të cilëve edhe personi që ka shtënë, janë lënduar gjatë të shtënave në dasmë në fshatin Banjicë e Ulët në Gostivar, lajmëroi policia. Incidenti ka ndodhur të hënën rreth orës 23 e 30 minuta. Banori i Gostivarit, i cili ka shtënë me revole me gaz, në në revolen me gaz ka vendosur plumba të vërtetë. Në vend... 

Ecolog: Tre kamionë donacion për komunat Tetovë, Gostivar dhe Saraj

Duke elaboruar qëllimin e këtij donacioni, z.Destani potencoi se “këta tre kamionë, që ne i dhurojmë sot, janë pikërisht që do t’u shërbejnë qytetarëve tanë për shmangien dhe bartjen e mbeturinave, nëpër pika të caktuara. Me këtë dhuratë nga ana jonë, kemi bindjen se e ndihmojmë gjendjen e vështirë financiare, që kanë komunat... 

GOSTIVAR: Afër 10 miliona euro harxhohen për dasma

Sezoni i dasmave në Gostivar tanimë ka filluar, nga informatat e marra nga restorantet e njohura për organizimet e tilla familjare, rezulton që deri tani janë rezervuar mbi 600 dasma. Sezoni veror i dasmave në Gostivar dhe rrethinë fillon nga korriku dhe zgjat deri në mbarim të gushtit, por për shkak të muajt të Ramazanit, këtë vit do të dasmat... 

Gostivar: Përkujtohet institucionalisht 9 korriku i vitit 1997

Një delegacion i udhëhequr nga kryetari i komunës Rufi Osmani dhe kryetari i këshillit Fadil Zendeli, me rastin e 13 vjetorit të ngjarjeve tragjike të 9 korrikut të vitit 1997, bëri homazhe mbi varret e dëshmorëve të flamurit dhe të kryengritjes së armatosur të vitit 2001. Kryetari i komunës dhe bashkëpunëtorët e tij vendosën lule të freskëta,... 

Gostivar: Investime infrastrukturore në shumë vendbanime

Fillon faza e parë e investimeve të parapara në Programin e vitit 2010 Kryetari i komunës së Gostivarit prof.dr. Rufi Osmani me bashkëpunëtorët e tij vizitoi vendbanimet në të cilat kanë filluar investimet infrastrukturore në suaza të programit të Komunës së Gostivarit për vitin 2010. Megjithë situatën e rëndë financiare si rrjedhojë e... 

Policia në Gostivar pengon aktivitetet investive infrastrukturore

Të shtunën, qytetarët e Gostivarit ishin dëshmitarë se ata të cilët paguhen për të mbajtur rendin dhe qetësinë, bëjnë pikërisht të kundërtën – shqetësojnë qytetarët dhe orvaten të shkaktojnë incidente. Komuna e Gostivarit, në vazhdën e aktiviteteve për përmirësimin e  infrastrukturës së qytetit, të shtunën filloi me sanimin... 

Gjimnazi i Gostivarit shpallet më i miri

Shkolla e mesme komunale e gjimnazit në Gostivar, sivjet është shpallur si shkolla më e suksesshme në Maqedoni, në garat nacionale të matematikës. Këtë epitet, gjimnazi i Gostivarit e ka fituar nga rezultatet e arritura në garën rajonale të mbajtur në Strugë dhe atë nacionale të mbajtur në Strumicë, ku nxënësit e kësaj shkolle kanë... 

PDSH akuzon komunën e Vrapçishtit për dështim

Dega e PDSH-së në Komunën e Vrapçishtit, nëpërmjet një konference për shtyp, ka akuzuar udhëheqjen aktuale të kësaj komune, për dështime gjatë qeverisjes së tyre me këtë komunë. Gazi Mustafai, kryetar i  degës së PDSH-së në Komunën e Vrapçishtit, me këtë rast akuzoi drejtuesit e pushtetit lokal për infrastrukturë të rrënuar... 

Osmani: Aksionet e policisë, haraç për 2001-shin !

Marrje haraç për konfliktin e vitit 2001 dhe dënimi i Johan Tarçulloskit nga ana e gjykatës ndërkombëtare të Hagës, janë shkaqet, që sipas kryetarit të komunës së Gostivarit, Rufi Osmani, nxitën aksionet e fundit të policisë ku pati dhe katër viktima shqiptare. “Këto aksione të policisë do t’i kisha quajtur si marrje haraç për atë... 

Olimpiada mbarëshqiptare në matematikë

Qyteti i Gostivarit për të 15 herë me radhë është nikoqir i olimpiadës matematikore mbarëkombëtare qe e organizon revista për popullarizimin e matematikës dhe informatikës “Plus”. Në këtë Olimpiadën marrin pjesë qindra garues, nxënës të klasave të pesta deri të teta, të shkollave fillore dhe viteve të para të shkollave të mesme... 

Shkup: Ish-shoferi i ministrit shqiptar tregti me adoleshente

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së martë ka kryer aksion policorë me pretekst të zbulimit të rastit për tregti me persona të mitur, ku supozohet se katër ditë radhazi dy femra të mitura kanë qenë të eksponuar seksualisht ndaj një grupi meshkujsh prej shtatë anëtarëve. Për shkak të dyshimit për kryerje të veprës penale, “tregti...