Ballina | Lajme | Tri nuse të reja nga Shqipëria në qytetin e Tërstenikut

Tri nuse të reja nga Shqipëria në qytetin e Tërstenikut

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Tri nuse të reja nga Shqipëria në qytetin e Tërstenikut

Para ofiqarit të Komunës së Tërstenikut javën e kaluar tre meshkuj thanë "da", kurse nuset e tyre nga shqipëria u deklaruan me "po" duke buzëqeshur, të cilat për shkak të mos njohjes së gjuhës kanë qenë pak sa të hutuara, shkruan Politika.

Në librin e kurorëzimeve të fshatit Poçekovina, ofiqari ka regjistruar çiftin Vera Prela (26) dhe Zharko Periq (41), Mariana Deda (30) me profesion mësuese dhe Dragisha Jovanoviq (43), automekanik dhe Liza Pjetri (24) dhe Goran Aqimoviq (34).

Në këtë manifestim ka marrë pjesë edhe përkthyesi gjyqësor nga Nishi Radoje Rajiq, kurse nuset e reja janë deklaruar se gjatë tërë jetës së tyre do të mbajnë mbiemrin e burrit.

Sic kanë njohtuar të sapomartuarit, këto nuset e tyre nga shqipëria i kanë njohtuar nëpërmjet miqëve të tyre, që më herët janë martuar me vajza nga Shqipëria.

E pyetur nga gazetarët, njëra nga sapo të martuarat, Vera është deklaruar:  "Shumë kujdesen për mua. Janë njerëz të mirë. Në Shqipëri kam babanë, nënën, tri motra dhe vëllaun. Këtu jetohet mirë, dhe më pëlqejnë shumë këta njerëz. Unë jam katolike, mirëpo do të pranoj fenë ortodokse. Ka shumë ngjajshmëri dhe në zakone. Shpresoj se do të jem një nuse e mirë".

Deri tani janë janë shenuar me dhjetra raste të martesave të tilla, të vajzave që vijnë nga Shqipëria për tu martuar në Serbi.

/presheva.com/

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (43 Publikuar)

avatar
linda ch 11/03/2011 14:29:45
kto jan vajza qe shiten nga familjet e tyre.me kujtohet para do kohe top chaneli ne edicionin e lajmeve ka dhan bash per ket tem qe po martohen vajzat e shqiperis me SHKIJE .edhe po bajn dasem qysh asht zakoni.e kur foli njana qe u martoke me SHKAUN qe kish shku me mar ne shkoder.ajo vajza foli e tha me mir te martohem me nje serb se sa me nje shqiptar,E aj SHKAU ish dikun 43 vjet kurse ajo ish 25 vjet.TURP TURP.
avatar
ajdin 08/03/2011 23:31:57
un kam jetu ne shqiperi dhe pak a shume e di realitetin dhe mentalitetin e tyre.per ata kjo nuk eshte diqka tragjike eshte krejt normale sepse shume pak din per historin e shqiptarve qe jetojn jasht teritorit te shqiperis e dim edhe vet kan qen shume kohe te izoluar nga pushteti i enver hoxhes po me gjith ate e ben edhe varferia dhe mos edukimi familjar mendoj se kta kan qen vajza te trojeve ku nuk rrin as dhija un kam pa edhe me heret se edhe me shtetas maqedon jan te martuara kam has shpesh ne udhtime e siper me to.po sidoqoft kjo eshte nje tmerr po fundja nuk na duhen kso lloj femrash ne mesin ton shqiptar
avatar
timi 08/03/2011 04:07:40
Tmerrr i vertet, kto vajza le ta hajne turpin me buke!!!
avatar
altinbilaci 08/03/2011 02:36:51
aj nkosov po ja nsddojn emrat JOHNSON e MICHEL nuk asht bo interesant tash ktu bile kta marin emra shqip e jo amerikan.po ti kshyre pik se pari ne kosove Zonja e pare eshte RUSE cka pritet te na ma shum
avatar
altinbilaci 08/03/2011 02:33:49
po a kec po ju doket a po ball mire asht tash bile ka sshqiptar edhe ne beograd apo nish a tjera cytete ku ka ma mir se kur ta vtetsh naj njko se si quhesh e me te tha ALBAN po aka ma mir ahhahahaahah
avatar
lirim 08/03/2011 02:22:19
eu eu marri kjo osht.
ktu N'uk hin pun feja. Mbaje kombin tond
avatar
08/03/2011 01:49:01
po shum mir dhe disa vjet serbia do behet shqipri
avatar
Blerandi 08/03/2011 00:10:37
shum njerz jon kon pas livdu thojshin shkojshim kishe per " havell " n'Bullgari apo neper Poloni a Sllovaki se ishin lir tekstili (kujtonu pak per qka kan shku). edhe 1 sen mos e ndyjni FEJEN ISLAM me keso far gjerash ne rregull.
kjo nuk eshte pun feje por pun mentaliteti dhe edukate por edhe nje gje egziston nder neve shqipetart
kur nuk mundemi mu martu ne vendin ton dalmi e lypmi ne vendet tjera i lakmojm pasuris etj etj
Shipetart e Shqiperis shum pak dijn per historin e shqipetarve jasht trojeve te Republikes se Shqiperis nuk kan faj ata por udheheqja e Enveri Hoxhes sepse e ke permend Kosove 20 vjet burg i ke marr per kete asht dasht te duhet Rusia, Kina, dikur edhe Jugosllavi pa perfshi Kosoven
ka shum shqiptar nga kosova, maqedonia e lugina etj etj se jan martu me femra serbe po shkaku dihet mos me ju ra ne sy pushtetit te atehershem
nuk jom qaq liberal po o vllazer e motra kqyrni mos i mashtroni mos i boni dallavere njeri tjetrit ky far diskutimi asht vrima e fundit e kavallit,se tuj i bo dallaveret na ne mes veti te hujt po na hyjn ne shpi e po na sundojn (po na marrin kalan nga mbrenda) prap po ju them lejeni fejen muslimane rahat mos e perzini ne keso far punesh se ajo vet te meson mos me u marr me keso pun, me rrespektu njeri tjetrin pa marr parasysh feje race kombsie me i ndihmu e jo me fundos njeri tjetrin kjo ka humb tek ne shqiptare prej kohesh
avatar
sela 07/03/2011 23:53:34
Pershendetje, eshte shume e vertet qe thojn disa qe keto jan vetem shqipfolese, e jo shqiptare, me siguri ja baben ja nonen e kan ja grek, ja shka, sepse gthuajse gjysa e ketyre qe jan kesi lloji jan grek dhe e ndien vetemn me te rritur e me me vlere kur flasin gjuhen e armikut, se sa kur e flasin gjuhen e nanes. Pra du me than qe qysh e bojn, ishalla edhe e xhejn, ne jemi shqiptar dhe nuk na lejon as feja, po as kombi me e bo kshtu, po e thojn nje fjal popullore, shka te mjellshe, e korr. ju pershendes sela, Presheva.
avatar
dritoni 07/03/2011 23:39:23
o pse pe boni gjith ket zhurm te madhe po a e dini se ne shqipri ka serb qe ende jetojn e punojn por gjuhen amtare e kan harru besa edhe emrat i kan ndrru disa prej tyre edhe fejen e kan ndru e tash prinderit e ktyre vajzave realitet me prejardhje serbe i martojn vajzat me bashkombasit e vet e marim shembull edhe nja pezdhjet vjet apo ma teperserbet e kosoves behen sikur serbet e shqipris e harrojn gjuhen e kulturen e mandej prinderit e vet i martojn vajzat ne serbi mua ma mer mendja se esht keshtu
avatar
bajrami 07/03/2011 23:36:12
a ju thash mare se sjon shqiptare se jon me prejardhje maqedone edhe malazeze ska lidhje se i kan emrat e shqiptarve un e njof njo te shkodres e ka emrin skender osht malazez vet ka thon
avatar
Shqiptari 07/03/2011 22:32:40
Pershendetje kejt juve vellezer shqiptarë,

Pika e par osht se kta t'Shqipris nuk i kan Serbet armiq sikur na Presheva, Kosova dhe Maqedonia.
Te jet pra e qart se kta nuk e ndjejn sikur ne urrejte ndaj serbve. Per mu osht njejt sikur mu martu me Serb si me Arab, nuk ka lidhje feja por nacioni. Edhe nuk osht feja shka na ka majt bashk po nacioni ose ma drejt me fol armiku. Po shifet tash sa jon bashk shqiptart? Hic kerka nuk ja ndin per kerkujna ncncn. Si "skena mo armik" diqysh jena largu pi njeri tjetrit, nuk osht mo si perpara.

E ju fetar, fejen mbane bre shok po kulturen, traditen mos i ndrroni se Shqiptar jemi e jo Arab.

Nuk ka fej e as parti ... SHQIPERIA E MADHE
avatar
BB;; 07/03/2011 22:52:08
o SHQIPTARE ty nuk mundesh mem pas vlla nese je pa fe edhe pse je shiptare se po tregon rezultati qe sa femra shiptare te shiprise martoen me shkije seshte rasti 1 po ka shum ksi raste se vetem njerzit pa fe i bojn ktu qish mi ju besu juve se pa fe mundeni njerin me pre ne gjum
avatar
Shkaba 07/03/2011 22:14:24
Kjo asht rezulltat i atyreve qe thone se feja e shqiptarit asht shqiptaria, andaj i qofte per hajr.
Un nuk dua ta ndegjoj as Konicen as Vaso Pshen por ndegjoj Kur anin tim ku per kombin thot se Ju krijova ne grupe(kombe) ashtu qe te njiheni mes vete. Poashtu per rrezistence ndaj armikut zullumqare thot qe Ju eshte e lejuar te i luftoni ata qe ju bejne zullum. Me kete na bene te kuptojme se ruajtja e kombit dhe lufta kunder armikut zullumqar eshet obligim nga Zoti. E kur nuk e perfillim kete urdher atehere ska dyshim se do te na ndodhe edhe kjo.
avatar
xy 07/03/2011 21:46:24
Ja kjo deshmon se çka ka ne mesin e shqipetareve,po keto jan vetem shqipfolese.Oju me ndikim parandalone ket dukuri negative qe po ndodh ne shqiperi ka mundesi te dalin jashta shqiperis e te martohen ne perendim!!!!
avatar
bojleri 07/03/2011 21:01:47
iha pun e padhe pse jan martu--a pak burra shqiptar jan martu me zvicranka e gjermonka e shkina kerkush spo ankohet.po at e prisin deri sat vin mi lut najkush bile kshtu nuk jesin pa burr.konkurenca e madhe tash qika sadush po burra te hajrit jo......
avatar
vetoni pi corrotices mahalla e llosve 07/03/2011 20:32:57
FAIK KONICA ka then: MOS TE KISHTE QEN FEJA ISLAME NE SHQIPERI,DO TE KISHIM QEN ME SHUM BANOR POR JO SHQIPETAR!
avatar
Loni 07/03/2011 20:02:25
Dasha ta jap një komentë vetëm Besa ma msheli gojën se shumë mirë e kishte spjegu krejtë me njèe fjali të shkurtër....Pa koment të lumtë)
avatar
gaca 07/03/2011 19:59:41
po jomere po ktu jan sigurisht shkina se enver hoxha ikaboe edhe maxhupt shqiptar.se mue nuk mamer mendja se jan shqiptare
avatar
Adnani 07/03/2011 19:07:43
Sdo e kometoj shum
Po paramendojeni sikur shqipëtarët të mos ta kishin pranu islamin ku do të ishim sot.
vështir se do të kishim kufi me serbin.
avatar
Eron 07/03/2011 19:06:37
Hhahahahah Rexhep.....dit e ma shum po vertetohet se lloji i njet e merr llojin e vet te njejt e nuk perzihen.....Subhanallah sa shum po na akuzojn neve qe e praktikojm Fen e Zotit e spo i shohin SHQIPTART qe po thojjn se na jena kombtar e na e dojm shqiprin e na keshtu e na ashtu, thjesht nacionalista jen bo krejt....a po e shohni o njerz se qka bojn shqiptaret ne ket rast te Shqipris???/ e marrin shkaun per burr!!!
Po nejse se ata i bashkon FEJA E KRISHTERE qe e kan....e per ket edhe spo habitem shum....krishteri le ta marre ksriishterene le te na pastroje qysh tha Rexhepi prej Shirku(mosbesimi)....se boll muslimanka neve kena e spo na duhen gra katolike e krishtere....
Per kete dit e ma shum po shihet se Muslimani qfardoqoft te jet (kombi race a ngjyre) e don vllaun e vet musliman kudo qe eshte ne bot apo qfardoqoft ai(qfardo kombi race a ngjyre)..... a poe shihni shum formul e thjesht osht...Njejt edhe me tjerat fe ne ket rast te krishtert apo ortodokst apo katoolikt....ato sen martohen me nevbe muslimanve se duhen mne e ndrru Fen e tyre!!!! edhepse jan shqiptare.....pra mos na gjykoni e paragjykoni kur ne i mbrojm vllaznit tone edhe motrat tona kudo qe jan ne bot....
AFRIM per me u martu me arap e me turk duhen me qen muslimane se nuk osht bash qaq leht, duhen me ndrru Fen e krishtere...per ate sna duhen as neve shqiptarve musliman krishteret...let shkojn te lloji i vet....e a e marrin serbin a rusin a bullgarin a maqedonin a evropjanin a amerikanin krishter njejt osht ajo krejt krishter jan ata....
avatar
Pse 07/03/2011 22:23:37
Nuk ka lidhje be ktu feja op boll mo mos fol palidhje o shoki. Njejt osht si mu martu Shqiptarja me nje Serb (katolik, ortodoks) ose si me nje Arab (musliman) a kuptove?

Problemi osht se ata nga Shqiperia nuk e rrujn fort per Serbet, ata nuk i konsiderojn Serbet si Armiq, si na nga Presheva, Kosova,Maqedonia. Vec te jet e qart se un jam kunder kti akti tragjedik edhe te pa moralshem. Edhe shka osht ma e keqja kto vajzat ishin kejt te reja ata kuvalt kejt do pleq :S

Sidoqoft shpresa vdes e fundit. SHQIPERIA E MADHE
avatar
LUGINA 07/03/2011 17:58:29
ATI QE JAMER MENDJA QE KJO VEPER ESHTE NORMALE AI ASHTE MA BET SE KTO SHKINA TE SHKIVE UNE JETOJ NE EOUROP DHE NJO SHQIPTARE KA SHUMICA E SHQIPTARKEVE NUK KAN LIDHJE MARDHANJE ME SHQIPTAR PO ME NACIJA TE NDRYSHME VETM ME SHQIPTAR JOOOOOO PAK EDHE TRADIT EKEMI
avatar
realisti 07/03/2011 17:49:39
ajde ajde mos i bani gajlet e huja... kush te jet let jet perhajer ju koft, secili le ta kshyre mallin e vet...edhe une nuk jam per ket pun ama...!!
nji fe e kan edhe kjo normal se ndikon edhe ate shum, (pa mar parasysh se na thojm feja e shqiptarit shqiptarija), ajde ta shofim le ti bin djemt e tan femrat shqiptare katolike apo ortodokse nga shqipnija ta shofim cili prind pi pranon???
a me qen e kunderta meja cit ne kryje nji carshaf menjiher ja japin doren baballart me ja mar,,, nuk pyesin as cfar e cka eshte, mjafton se esht myslimane...
avatar
bajrami 07/03/2011 17:21:17
un te pergjigjem pleh jon edhe ato qe martohen me arap e turq po per kto qe martohen ne serbi mos u lodhni se nuk jan shqiptare kto ta dini se jan malazeze ose maqedone ka ne rreth te shkodres malazeze edhe ka pjesa afer maqedonis maqedone edhe ne maqedoni martohen plot per maqedon
avatar
besa 07/03/2011 17:12:52
o zot qka po ju myt kaq shum bre ju shqiptart mirni shkina magjupe gjermane ruse qka tu ju vjen ne rrug kshtu qe pranone ket fakt te gjall me buzqeshje se edhe femrat shqiptare jan msu prej juve me bo pis hone sikur juve si ju kan duk te hujat ma te mira edhe ktyne ashtu edhe shum qerav ndaloni ju qe me ndalu femrat shqiptare tung.
avatar
selami 07/03/2011 19:24:11
komenti i jot Besa mai miri osht,çka kan bo shqiptart me boshnjake ,shhkina,sllovake etjtash po na kthejn ata neve si shkijët ,gjermant, italian ,grekt etj.çushtja bojsh dikujna vjen koha kur kthehët ma keç.
avatar
altinbilaci 07/03/2011 16:51:09
ne piken e pare emri i saj ju tregon se cka asht aja me prej ardhje koka Greke se nuk e besoj ce jan shqiptare se ne nuk kemi zemer apo karakter te martohemi me skllav se pak nese endin veten shqiptar nuk e ban ate martese me skllav,, po mua nuk me hi ne tru kjo martese e shqiptares nga shqipria se atje ka edhe nacionalitete GREKE,ROME ASHKALINJ etj..por mos ju besoni ksaj martese ce rrjedh nga kombi jone,,pershendetje nga lugina e presheves
avatar
big boos 07/03/2011 16:40:45
ti rexhep me salamat nuk pastrohet memedheu po me pershendetje kto selama i perdormi ne xhami
avatar
big boos 07/03/2011 16:38:04
jo skan faj kto shkinat e shqiperijes srrihet pa burr
avatar
lumja 07/03/2011 16:13:44
po populli jon gjith mon kaba sene te kqija po ato berlloga per hater te zoti e udasht me eruj fen muslimane joh me bah ket po famillja ika leju ju lutem zhdukeni kti goxa se nuk ju vin sen jeta qka kan bahato goxa ku menojn se neser ishtohet familja shka shj thot vetit zoti qoft mene dhe aj jah kthen se asht nja allahut ikofshim fal qena ka kriju edhe jam krenare qejam muslimane shqiptar deri sate vdes fen nuk dota ndrroj runi vaza preshevare ju pershendes ne emen te zotit gjith shqiptaret kudo qejan.lumj
avatar
demi usa 07/03/2011 15:30:27
nuk kan faj se edhe ato jan ma te kshija se shkinat nuk jan nji mall i mir
avatar
lisi 07/03/2011 15:11:10
Te nderuar,vllezer shqiptare te kosoves lindore dhe me gjere,kjo nuk eshte dhe nuk ka te bej asgje me politiken diktatoriale te Shqipris komuniste por pikrisht nga politika qe udheheq Sala i diktatures komuniste si "tamgo i fundit "i diktatorit komunist shqiptare, "QE FSHIHEJ NEN PETKUN E DEMOKRACIS ".Pikrisht ne Shkodren e lavdishme gjinden byro qe ndermjetsojne keto martesa,pra shkodra e Sal berishes.Ata qe ndermjetsojne keto
martesa jan nje shoqat qe eshte regjistruar nen pushtetin e sal berishes dhe njerzve te tije.
pershendetje vllezerve ne kosoven lindore
pershendetje per presheva com
avatar
TURPPP 07/03/2011 15:05:41
duhet turp me i ardhen per kto gjeste. Po a spat Shqiptare ne SHqipri e ne trojet Shqiptare qe u dasht pa qare me u martu me Shkijee.. a?
Me siguri jeni konen tlodhta e sju ka mar kerkush e keni pasen diqka te keqe , e gjithashtu edhe shkijet sen jen martu , e qeshtu tenxherja e ka gjet kapakin se boll marre po shka me bo.
U kon dasht pak historin me lexu e masanej me vepru.
avatar
mimi 07/03/2011 14:31:50
o skan faj more edhe ato cika ae kini llogarit se sa mashklli shqiptar jetojn me gjermanka vec une injof personal njo 100 mashklli shqiptar me kon mu martu edhe aato kur ska mashklli ne vend ceshtu osht mashkllit ikan jasht po jetojn me tjera shti pi kritikojm ato normal se njerz jon edhe ato kan qef me kriju nje familje kur si jipet munsija me kriju me shqiptar emer edhe serbin se don edhe ajo me perjetu dishka ne ket bot fajat ikimi na mashkllit jo ato.
avatar
bejta nga zvicra 07/03/2011 13:09:12
para marteses duhen njeri shum me mendu por une mendoj se ato ekan 3 femen trunin e dobt shum apo nuk ekan prejardhjen shqiptar.ne shqipri jetojen dhe te tjer nat....rom,ashkali e.t.j....................sigurish nuk ekan gjakun shqiptare.
avatar
a 07/03/2011 12:07:33
turp turp ,por mase jan kon ato femne xhys shqipterka xhys shkina mamir qe jjan hek pin shqiprije pastrohet vendo mamir ,por prap shum rand pona vjen ki lajm
avatar
hoxha 07/03/2011 11:43:45
ketu shihet politika ENVERISTA sa kan qen kombetar populli shqiptar i shqipris,ai jo qe kishte pas humb fen por edh edinjitetin kombetar,ngase kudo ne bot pa e ditur at q ete thot ofiqira spranohet kurorzimi,mos te harrojm se sa e sa shqiptar te anes son te martuar me shqiptare te shqipris sju esht len kurorzimi e as qe iu ishte pas pranuar,ehd epse te dyt ishin te njejtes gjuh e fe e gjaku,por mir po na bejn,se jemi krijesa jonjerzore,dashuri pa e par kurr,perpara i fajosnim prinderit s epo i japin vajazat pa i pyet,e tahs po shkojn vet pa e dit s eku po shkojn,edhe ate i thot njera prej tyre vetes mesuese,po na mungon kultura,te martohehs me armikun e perbetuar mijvjeçar,por çka esht ma e keqja sesht fare te shkruhet per keto kafsh,po them kafsh,ngase kafsha ska vetdije,enjeriu pa vetdije shkon atje ku se din se ku shkon dhe çka e pret
avatar
ndera 07/03/2011 11:40:11
KJO ESHT SHENJE I MIRE . Evetmja menyr mi kthy teritoret shqiptare te okupura nga serbia vetem ne ket menyr mujna me kthye kufinin deri ne nish atje ku ishte para 120 vjetve se em luft sun i kthejna kshtu qe pas 100 vjetve deri ne nish do flitet gjha shqipe se qdo femi qe lind me vete barte em shum gjene nga nena se babai andaj mos u brengosni shum se po martohen me shki mas 100 vjetve do j ashof hajrin shiptarija ktyre kurvave te shipnis ket qa spo mun me bo politika kto ket pas 100 vjetve do ralizojn kto kurva presheva.com rune ket koment ne arkiv s ebesoj se edhe pas 100 vjetve do eksistoj kjo faqe e mandej ato gjenerata easaj kohe ta shofin e thon koka pas kon ni nostradamus qe para 100 v jetve e pask a dite hahahahhah PAK HAJGARE ME BO S E marre kjo esht a
avatar
ardian 07/03/2011 11:27:33
e kjo osht normale sepse itakojn fese katolike. po edhe na mitaku fese katolike ky vend i jon i vogel ish quajt serbi. pra feja jon na ka mbajt me shekuj shiptar e na percjell kombin ton edhe ne te ardhmen.
avatar
shqiptarja 07/03/2011 11:00:52
O ZOT I MADH truri sbohet operacion..... per mua nuk jan normal keto femra edhe sdi pse i thojn vetes shqiptare ncncnc...dit e zi ma zi jem tu ndegju e tu perjetu ....tmerri madh sdi me qka te shkruaj ...si ka met ktyne qurave ma shum veq me ble ni konop edhe mu vir ,aq besoj se kan para per nikonop se masi jan martu per "SHKJA: skan me pas asgje me teper.. no coment ... ZOTI I VRAFT .."JAM KRENARE SE JAM SHQIPE ..FLM ZOT QE MKE FAL SHQIPTARE...PROUD TO BE ALBANIAN...
avatar
Rexhep 07/03/2011 10:28:53
Es selamu alejkum

Urime ju qoftë,sepse, kështu pastrohet mëmëdheu nga plehërat.

Selamat, rexhep@ch
avatar
AfrimLimani 07/03/2011 15:41:09
Me u pas martue me ndonje arab apo turk a kishe me qene njesoj i disponuar me i quajt plehera keto goca?
Ne qoftese je burre pergjigju!
Total: 39 | Treguar: 1 - 39

Publikoni komentin tuaj

  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

1.00
Presheva Web Portal